Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 Prezes Zarządu Dyrektor Spółdzielni

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
AlekR
nowy


Wiek: 41
Zodiak: Byk
Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 4

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 21:07:46    Temat postu: Prezes Zarządu Dyrektor Spółdzielni Odpowiedz z cytatem

Witam

jestem członkiem Rady Nadzorczej jednej z leszczyńskich SM. Od kilku lat funkcjonuje u nas takie stanowisko - Prezes Zarządu Dyrektor Spółdzielni. Tzn. po zmianie statutu prezes po uzyskaniu zgody uwczesnej RN powolał siebie na dyrektora. Za wszystkie nieporawidłowości chcemy go odwołać ale nie mamy 2/3 głosów w Radzie (reszta to tzw., stara rada - popieraja prezesa). Walne Zgromadzenie nie udzieliło mu absolutorium i na następnym powinien zostać odwołany. Niestety nadal będzie dyrektorem. Z tym także w końcu sobie poradzimy, ale czy w SM jest wogóle potrzebny dyrektor? Zarząd mamy dwu osobowy. Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry
mentor
doświadczony


Wiek: 99
Zodiak: Koziorożec
Dołączył: 24 Kwi 2008
Posty: 131
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 21:38:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mylisz niestety 2 rzeczy.
Zarząd oraz Kierownika jednostki.

Zarząd jest organem wpisanym do KRSu, który reprezentuje spółdzielnię na zewnątrz, podpisuje umowy i faktury zgodnie ze statutem.

Kierownik jednostki jest zwykłym pracownikiem, który podpisuje umowę o pracę, najczęściej z Radą Nadzorczą.

Obie pozycje można połączyć - co najczęściej się dzieje w spółdzielniach, ale można oba stanowiska rozdzielić. Są spółdzielnie gdzie Zarząd jest społeczny, składający się z członków, a kierownik jest pracownikiem i tylko kieruje pracami pracowników spółdzielni. Nie podpisuje umów, nie zaciąga zobowiązń w imieniu spółdzielni.

To o czym piszesz to odwołanie pana X ze stanowiska w Zarządzie, czyli po tym fakcie w imieniu spółdzielni wszystkie dokumenty podpisywać będzie drugi członek zarządu.

Poza reprezentowaniem spółdzielni na zewnątrz bardzo istotne są uregulowania wewnętrzne-co może kierownik spółdzielni wewnątrz. Jeżeli np. przydziela premie pracownikom, ma upoważnienie zarządu do zawierania i rozwiązywania umów o pracę, upoważnienie do dysponowania kontem spółdzielni i wydawania poleceń służbowych pracownikom - to wciąż są to duże uprawnienia.

Wiele przepisów wymaga posiadania przez spółdzielnię zarówno Zarządu (KRS) jak i kierownika jednostki (np. ustawa o rachunkowości).
Może w obu być ta sama osoba, ale nie musi.
Powrót do góry
AlekR
nowy


Wiek: 41
Zodiak: Byk
Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 4

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 11:47:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź. W przypadku naszej Spółdzielni ważą się losy całego Zarządu. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium w trakcie Walnego było miażdżące i Zarząd gdyby miał odrobinę honoru to sam by zrezygnował z piastowanego urzędu. Ale na to nie ma co liczyć. W naszym statucie znajduje się paragraf mówiący o tym, że Zarząd po uzyskaniu zgody RN może powołać do bieżącej działalności dyrektora. Wystarczy zatem, że cofniemy taką zgodę i Zarząd będzie musiał wypowiedzieć umowę dyrektorowi. Reszta zostanie dla Walnego, czy będzie potrafiło się zmobilizować.
Powrót do góry
Jarosław Kapłański
doświadczony


Wiek: 52
Zodiak: Panna
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 94
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 16:15:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"– Konsekwencją nieudzielenia absolutorium może być odwołanie poszczególnych lub wszystkich członków zarządu. W tym celu można natychmiast po nieudzieleniu absolutorium złożyć wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu: odwołanie członków zarządu – tłumaczy Jaromir Gazy z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców."
Można więc było od razu na tym samym Walnym odwołać prezesa/członków zarządu.
Powrót do góry
AlekR
nowy


Wiek: 41
Zodiak: Byk
Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 4

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 20:19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety w naszym przypadku było to niemożliwe, gdyż Walne było podzielone na dwie części (statut dopuszcza cząstkowe Walne). Dopiero po drugiej części i zsumowaniu głosów było wiadomo czy absolutorium udzielono, czy nie. Oczywiście Zarząd zasłużenie poniósł sromotną klęskę, ale kwestię jego odwołania musi podjąć nadzwyczajne Walne. Tym razem nie pozwolimy na żadne podziały i będzie jedno wspólne zebranie. Interesuje mnie jednak, czy w innych Spółdzielniach również praktykowane jest coś takiego, że jeden człowiek ma dwie umowy o pracę - jako Prezes Zarządu i drugą Dyrektor Spółdzielni (oczywiście wynagrodzenia x2). Czy Prezes nie może zajmować się także bieżącą działalnością Spółdzielni? Oczywiście pan X wmawia nam, że tak musi być. Proszę o pomoc i podanie kontrargumentów, jak można to inaczej zorganizowć - żeby nie przepłacać. Mentor (któremu jeszcze raz dziękuję za obszerną wypowieź) podał już dużo faktów. Ale będę wdzięczny za przykłady "z życia". Dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry
Jarosław Kapłański
doświadczony


Wiek: 52
Zodiak: Panna
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 94
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Cze 18, 2012 8:51:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej wasz prezes ma jedną umowę o pracę.
Zapewne ma też umowę o zarządzanie.
Każda z tych umów opiera się o inne prawo.
Jako członek RN może warto zarządać wglądu w te umowy.
Potem, na spokojnie zastanowić się, czy z tych umów nie wynikają jakieś skutki zbyt pośpiesznego wyrzucenia prezesa (i potem np. płacenie odszkodowania).
Często tak bywa, że nowa Rada/Zarząd obwinia poprzedni zarząd o różne zaniedbania, grozi prokuratorem, sądem itp. A potem okazuje się, że nie ma dowodów i "nieprawidłowo" zwolniony poprzedni zarząd idzie do sądu po odszkodowanie.
Pojawiają się przez to zbyteczne koszty dla spółdzielni.

PS. stanowiska rozdzielone prezesa i kierownika ma np. SM Cegielskiego w Poznaniu.
Powrót do góry
AlekR
nowy


Wiek: 41
Zodiak: Byk
Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 4

PostWysłany: Pon Cze 18, 2012 22:11:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komisja Rewizyjna przeprowadzając kontrolę wynagrodzeń dotarła do dwóch umów - na prezesa z 2002 r. i dyrektora z 2009 r. W naszej Spółdzielni zatrudnionych jest 17 osób, dlatego naszym zdaniem nie ma powodu, aby takie praktyki musiały być stosowane. Wszystko wskazuje na to, że nadzwyczajne Walne odwoła w lipcu Zarząd. Ma takie prawo, a nieudzielenie absolutorium na poprzednim Walnym (2 tygodnie temu) jest podstawą do podjęcia takich właśnie kroków.
Oczywiscie sądem zostaliśmy już postraszeni, ale nie robimy niczego niezgodnego z prawem, w odróżnieniu od Zarządu.
Powrót do góry
przemko27
nowy


Wiek: 40
Zodiak: Baran
Dołączył: 26 Cze 2012
Posty: 8

PostWysłany: Wto Cze 26, 2012 21:37:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro odwołacie Zarząd cały.... to czy macie już ich następców (zakładam, że rada wybiera Zarząd wg stautut) bo może sie okazać, że odwołacie ich i zostaniecie bez uprawnionych do reprezentowania....
Chyba, że te kwestie macie inaczej uregulowane w statucie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]