Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

Pomoc prawna - pozew ws. nieprawidłowego ustalenia opłat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
JanJan69
okiełznany

Zodiak: Skorpion

PostWysłany: Wto Lis 13, 2012 18:57:49    Temat postu: wspólne korzystanie Odpowiedz z cytatem

"... uchwały zarządu spółdzielni w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w ich budynku.
Przecież przed podjęciem takiej uchwały każdy z nich powinien zapoznać się z projektem takiej uchwały i mógł wnosić o jej korektę lub zaskarżyć ją do sądu.
Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że wcisnęli im działkę gruntu taką jak im pasowało przy rozgraniczeniach."

Zgadzam się z Fix w kwestii wciśnięcia działki jaka im pasowała.

Niestety mieszkanie nabyłam od poprzednich właściciel i stan jest zastany na razie nie do ruszenia. Zastanawiam się tylko jak można tą sprawę rozwiązać - i jak widzę z wypowiedzi nie jest to sprawa prosta.

Pragnę tu również zwrócić uwagę na nierówność stron. Ustawa o SM nakazuje mi uczestniczenie w kosztach utrzymania mienia spółdzielni przeznaczonego do wspólnego korzystania natomiast nie nakazuje Spółdzielni dorzucać się do utrzymania mienia innych z którego korzysta

Sprawa dotyczy również (normalnych) wspólnot gdyż często się zdarza że kilka WMN korzysta z terenu który formalnie należy do jednej ze wspólnot a z remontami i kosztami utrzymania tego terenu jest różnie (ostatnio spotkałam się z opinią prawną, że nie można z wpłat na utrzymanie części wspólnej finansować remontów/inwestycji na innej nieruchomości - nawet jeśli jest to uzasadnione z faktu korzystania z tej innej nieruchomości).
Przyciesz nie chodzi oto żeby się wszyscy zaczęli odgradzać i zakazywać wchodzenia na teren a jedynie o uczciwe pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości z której wspólnie korzystamy.
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony

PostWysłany: Sro Lis 14, 2012 7:11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdumiewa mnie pogląd niektórych "żelaznych" dyskutantów, że wielu problemom spółdzielców winni są oni sami, bo nie dopilnowali treści uchwał zarządów określających przedmiot odrębnej własności. Jest w tym trochę prawdy ale zasadnicza odpowiedzialność jest gdzie indziej.

Szkoda, że w tego rodzaju wypowiedziach nie podkreśla się przede wszystkim winy profesjonalnych zarządów wspieranych przez prawników, które z premedytacją, wbrew obowiazującemu prawu i w celu pokrzywdzenia spółdzielców określały przedmiot odrębnych nieruchomości. Również i tu miała miejsce rażąca nierówność stron: zarzadów i spółdzielców.

Ponadto bardzo często, nawet gdy spółdzielcy zaskarżali wspomniane niekorzytne dla nich uchwały zarządów do sądów, to zapadały niekorzytne dla nich wyroki względnie sprawy ciągną się latami.
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Czw Lip 03, 2014 12:37:37    Temat postu: Jest Wyrok w ponad 2 latach Odpowiedz z cytatem

Witam,
Właśnie otrzymałam UZASADNIENIE Wyroku w mojej sprawie.

Wyrok korzystny dla mnie sąd uznał, że wypowiedzenie wysokości opłat jest niezasadne.
link http://falka.xksi.pl/Wyrok%20S%C4%85d%20Rejonowy%20w%20Rudzie%20%C5%9Al%C4%85skiej-wykre%C5%9Blone.pdf

Jestem oczywiście zadowolona z wyroku na moją korzyść, ale samo uzasadnienie jest dalekie od tego czego oczekiwałam po sądzie.

Zobaczymy, co powie Sąd Okręgowy, bo jestem pewna że SM się odwoła od wyroku.
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Pią Sie 22, 2014 11:14:11    Temat postu: Apelacja Odpowiedz z cytatem

Treść apelacji pozwanej spółdzielni od wyroku Sądu Rejonowego.

Powód zarzuca naruszenie prawa materialnego poprzez błędną jego wykładnię i niewłaściwe zastosowanie w szczególności: art. 4 ustawy z dnia 16.09.1982 prawo spółdzielcze (przepis uchylony prawdopodobnie chodziło o art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) poprzez przyjęcie, że pozwana niesłusznie obciążyła powodów kosztami ogrzewania pustostanów oraz nieprawidłowo naliczyła stawkę eksploatacji za lokal ...
Uzasadnienie
... nieuzasadnionym jest uznanie obciążenia powodów kosztami ogrzewania pustostanów za bezzasadne, gdyż koszt ten jest kosztem stałym związanym z dostarczeniem zamówionej mocy cieplnej do danej nieruchomości i obciąża dana nieruchomość, gdyż instalacja centralnego ogrzewania stanowi część wspólna nieruchomości i dany koszt wynika z wyliczenia mocy zużywanej przez całą daną nieruchomość i wszystkie lokale je tworzące. ...
Również nei jest nieprawidłowością naliczanie powodom mniejszej stawki eksploatacyjnej za ich lokal mieszkalny, mimo że właściciel nie są członkami , gdyż powyższa kwota jest zaliczką i ewentualny niedobór będzie uwzględniony przy ustaleniu nowej stawki eksploatacyjnej w następnym okresie rozrachunkowym.
W tym stanie rzeczy niniejsza apelacja stała się zasadna i konieczna.
(pisownia oryginalna)

Bardzo chętne poznam zdanie forumowiczów na temat treści Apelacji.
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 18:06:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.administrator24.info/artykul/id6694,co-nowego-w-orzecznictwie-kompleksowa-czy-punktowa-wymiana-instalacji-przymusowa-likwidacja-wspolnoty-i-powrot-do-spoldzielni?utm_source=newsletter76_czw&utm_medium=mail&utm_campaign=mailing
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Wto Maj 19, 2015 9:40:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Prawie po roku od Wyroku Sądu Rejonowego sprawa została zakończona oddaleniem apelacji przez Sąd Okręgowy.
Poniżej link do Wyroku wraz z Uzasadnieniem, może się przydać tym, którzy walczą ze spółdzielnią w zakresie sposobu ustalania opłat za lokal własnościowy.

http://falka.xksi.pl/Wyrok%20S%C4%85d%20Okr%C4%99gowy%20-%20wykreslone.pdf

Ps. Kolejną podwyżkę też zaskarżyłam pewnie za jakiś rok znowu się odezwę w tej sprawie.
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony

PostWysłany: Wto Cze 02, 2015 19:32:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam wnikliwej uwadze ww. Wyrok!!!
O ile mi wiadomo w tamtej sprawie mieliśmy do czynienia z wnikliwą opinią biegłego, która dokładnie przeanalizowała przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Solidnie podeszła też do funkcjonowania tzw. odrębnych nieruchomości, wskazując jak dalece niesłuszne są obciążenia ich wszystkimi kosztami funkcjonowania spółdzielni, a nie wyłącznie rzeczywistym kosztami danych nieruchomości.
To oczywiście skrót, ale pełne opinie są dostępne...
Jest to jednak tylko wiśienka na zgniłym torcie "wyczynów" innych tzw. "biegłych", którzy czynią znak równości pomiędzy opłatami członka spółdzielni, a właściciela lokalu w odrębnej nieruchomości, mimo iż ten nie jest członkiem spółdzielni.
"Wyczynami biegłych", którzy np. pochwalają brak rozliczania różnic odczytów (np. wody) z wszystkich lokali i całości danej nieruchomości, pakując do wspólnego worka tzw. "eksploatacji" z wszystkich nieruchomości spółdzielni.
Polecam wnikliwej uwadze ww. Wyrok!!!
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Pon Wrz 14, 2015 11:59:24    Temat postu: SM nie uznaje wyroku ważniejsza Uchwała Rady Nadzorczej Odpowiedz z cytatem

Ponieważ SM przysłała mi SALDO ( z zaległością) zwróciłam SM uwagę, iż Wyrok Sądu Rejonowego uznał, wypowiedzenie wysokości opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego i fundusz remontowy dokonane pismem z dnia 8 grudnia 2011 roku za niezasadne w całości.
W związku z powyższym poprosiłam o przedstawienie poprawnego salda.

Jakie było moje zdziwienie, gdy otrzymałam pismo od SM o następującej treści:

i co myślicie ????
Powrót do góry
jb_opti
nowy

Zodiak: Waga

PostWysłany: Pią Kwi 08, 2016 20:58:33    Temat postu: Re: rozliczenie c.o. Odpowiedz z cytatem

Dlatego zapisy w regulaminie typu ...lokale nieopomiarowane obciąża się podwójnym maksymalnym kosztem zużycia ciepła, przypadającym na jednostkę powierzchni, jaki wystąpił w lokalu opomiarowanym w tym budynku, w danym okresie rozliczeniowym... są niezgodne z prawem i można je spokojnie obalić przed sądem.[/quote]

Niestety, w Polce nie ma prawa precedensu a rozumowanie niektórych sądów jest zgoła dziwaczne. I, co ciekawsze, wszyscy powołują się na te same prawo energetyczne.

Sygn. akt II Ca 742/13 Sąd Okręgowy w Białymstoku II Wydział Cywilny Odwoławczy 18 października 2013 r.

Cytat: (str.5) uchwała w tym zakresie została podjęta prawidłowo, a przyjęta dla lokali rozliczanych systemem zamiennym, w postaci ryczałtu stawka trzykrotności stawki stosowanej w przypadku podzielników, choć nieco przewyższająca najwyższą stawkę w takim przypadku, nie
mogła być zdaniem Sądu Okręgowego uznana za rażąco zawyżoną.

Szukam osób, które pozwały SM o zwrot nienależnie pobranych świadczeń z tytułu zawyżonych opłat c.o.
Powrót do góry
Jarosław Kapłański
doświadczony

Zodiak: Panna

PostWysłany: Wto Kwi 12, 2016 15:55:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może warto zajrzeć na stronę http://www.podzielniki.info/ , czy tez poczytac nowszy wyrok z 2015r http://temidacontrasm.info/cios-w-lobby-podzielnikowe/#comments.
A tak w ogóle to jest wysoce prawdopodobne że w tym roku będzie wprowadzona zmiana w prawie energetycznym mówiąca o "obciążeniu użytkownika lokalu, w okresie rozliczeniowym, nie więcej niż półtorakrotnością iloczynu średniej wartości kosztów ogrzewania...".
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo śląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

Skocz do: