Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

Pomoc prawna - pozew ws. nieprawidłowego ustalenia opłat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
JanJan69
okiełznany

Zodiak: Skorpion

PostWysłany: Pią Sty 27, 2012 11:10:47    Temat postu: Pomoc prawna - pozew ws. nieprawidłowego ustalenia opłat Odpowiedz z cytatem

Witam
W związku zamiarem pozwania spółdzielni o nieprawidłowe ustalanie opłat (obciążeń) za lokal wyodrębniony poszukuje kancelarii prawnej specjalizującej się w temacie spółdzielni i zarządzania przez nie nieruchomościami z wyodrębnionymi lokalami.

Przejrzałam forum zaopatrzyłam się w Wyroki które dostępne były na stronie http://www.gwiazda.katowice.pl oraz zakupiłam książkę "Zarządzanie nieruchomościami lokalowymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli lokali"

Jeżeli ktoś z forum byłby w stanie pomoc również poprzez udostępnienie mi jakiś dodatkowych pomocnych materiałów (wzór pozwu, czy innych opracowań) w zakresie przygotowania pozwu przeciwko spółdzielni będę bardzo wdzięczna.
Powrót do góry
skorp
okiełznany

Zodiak: BliŸnięta

PostWysłany: Sro Lut 01, 2012 22:47:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie na stronie www.gwiazda.katowice.pl w zakładce finanse znajdziesz wzór pisma do spółdzielni o przekazanie kalkulacji podwyżki opłat /warunek konieczny/. Po otrzymaniu ze spółdzielni tej informacji będzie można podjąć decyzję o wystąpieniu z pozwem do sądu.
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Czw Lut 02, 2012 11:44:26    Temat postu: kalkulacja opłat Odpowiedz z cytatem

Otrzymałam od Spółdzielni kalkulację opłaty - uważam że jest nieprawidłowa ponieważ ma się nijak do kosztów generowanych przez moją nieruchomości.

Napisałam pismo do Spółdzielni, iż nie zgadzam się z takim sposobem ustalania obciążeń.
Ponieważ Spółdzielnia niesłusznie chce obciążyć mnie kosztami utrzymania swojej własności, z której nie korzystam i nie pobieram pożytków (np. koszty c.o. pustostanów), kosztami działalności nie związanej z zarządzaniem nieruchomością w której posiadam mieszkanie (np. koszty wdrożenia „jakiejś” ustawy, czy koszty prowadzonej działalności gospodarczej spółdzielni), a także kosztami innych nieruchomości.
W odpowiedzi dostałam od spółdzielni pisemko, w której stwierdzili, iż ustalenie takiej samej wysokości obciążeń (drobne różnice dla członków i nie członków - koszty kultury i pożytki z mienia spółdzielni dla członków) na cały rejon administracji jest zgodnie z ustawą o spółdzielniach (rozróżnili jeszcze bloki niskie i wysokie oraz ocieplone i nieocieplane)
W związku z tym takim stanowiskiem poprosiłam Spółdzielnie o przedstawienie stanu ewidencji kosztów na moją nieruchomości (piszą w swoim regulaminie że prowadzą taką ewidencję).

Ponadto stwierdzenie Spółdzielni, że podnoszą opłaty bo Zarząd Spółdzielni przewiduje wzrost kosztów o 4% to trochę zbyt słabe uzasadnienie.

Dlatego szukam osób, które już pisały pozwy przeciwko spółdzielnią żebym mogła uzyskać pomoc w napisaniu własnego.
Powrót do góry
Fix
doświadczony

Zodiak: Lew

PostWysłany: Czw Lut 02, 2012 13:08:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chcesz samodzielnie występować przed sądem to najprościej będzie jak wypożyczysz lub kupisz książkę:

Roman Dziczek "Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych". Wydawnictwo: LexisNexis Wydanie 5, Warszawa 2009r.

Tam w części trzeciej znajdziesz wzory pozwów i wniosków sądowych.
Jako wzór nr 1 widzę pozew o uznanie ze wypowiedzenie wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezasadne

Dodam że autor tej książki znany jest w środowisku sędziowskim gdyż jest sędzią Sadu Apelacyjnego w Warszawie .
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Czw Lut 02, 2012 21:01:06    Temat postu: wzór pozwu Odpowiedz z cytatem

Mam książek autorstwa Romana Dziczek pt. Zarządzanie nieruchomościami lokalowymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli lokali" niestety wzór pozwu nie do końca się przyda gdyż opisuje jakby odwrotną sytuację tzn. właściciel zaskarża sposób ustalenia opłat, gdyż nie zgadza się, że Spółdzielni ustala indywidualną stawkę na wyodrębnioną nieruchomości

Autor pozwu uważa, iż koszty powinny być rozliczane po równo za 1m2 zasobów mieszkaniowych spółdzielni
Cyt. „ … Zmiana zasad ustalania kosztów zarządu przez Zarządu Spółdzielni w stosunku do właścicieli nie będących członkami narusza uregulowania wewnętrzne spółdzielni oraz art. 4 ust 4 zd. 1 in fine ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych : „Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali,[ … ] na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni … „
Koniec cytatu z książki

Osobiście nie zgadzam się z takim stawianiem sprawy -uważam że zasady o których mowa w tym artykule nie oznaczają że opłaty są dla wszystkich takie same tylko że wszyscy płacą do tego samego dnia miesiąca, mają możliwość korzystania z kasy spółdzielni .
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Pią Lut 17, 2012 9:29:47    Temat postu: Rada Nadzorcza zawiedzona co z podwyżkami Odpowiedz z cytatem

Mam już przygotowany pozew do sądu w sprawie o ustalenie, że wypowiedzenie przez spółdzielnię wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezasadne.
Jednak mam wątpliwość czy mam go złożyć bo Rada Nadzorcza Spółdzielni która te podwyżki zatwierdziła została zawieszona z uwagi na toczący się proces o unieważnienie wyborów do RN.
Czy podwyżki zatwierdzone przez taką Rade nadal obowiązują - jak to jest ?
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Pon Lut 20, 2012 21:22:13    Temat postu: dalsza korespondencja z sm w sprawie opłat Odpowiedz z cytatem

W związku z tym że spółdzielnia ustala wysokość moich obciążeń średnio dla całej administracji poprosiłam spółdzielnie o podanie stanu ewidencji i rozliczeń dla mojej nieruchomości.
Prosiłam też o oznaczenie pozostałych środków finansowych z roku 2011, przekazanych na utrzymanie części wspólnych mojej nieruchomości, w roku następnym, wraz z podaniem ewentualnych zaległości w opłatach wszystkich współwłaścicieli.
Równocześnie poprosiłam o przedstawienie rachunku z zarządu rzeczą wspólną,

W odpowiedzi na moje pismo Spółdzielnia poinformowała mnie, że w przypadku wyodrębnienia własności lokali w zasobach spółdzielni przepisami nadrzędnymi są przepisy ustawy o sm
W tym stanie rzeczy informację o poniesionych kosztach i przychodach eksploatacji i utrzymania mojej nieruchomości udostępnią po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2011 przez Walne Zgromadzenie, które Zarząd zwołuje 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego

Czy Państwa zdaniem takie stwierdzenia mogę wykorzystać przeciwko Spółdzielni w rozprawie o ustalenie, że wypowiedzenie przez spółdzielnię wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezasadne gdyż podnieśli mi opłaty nie znając wyniku ewidencji kosztów w mojej nieruchomości?
Powrót do góry
Fix
doświadczony

PostWysłany: Pon Lut 20, 2012 22:17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba nastąpiło przypadkowe lub celowe pomieszanie pojęć "rachunek z zarządu" oraz "kalkulacja wysokości opłat wraz z uzasadnieniem"

Pani po otrzymaniu zawiadomienia o wymiarze opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokalu oraz nieruchomości wspólnej powinna wezwać spółdzielnię do przedstawienia Pani na piśmie szczegółowej kalkulacji wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

Np. Działając w oparciu o przepisy art. 4 ust 6 z indeksem 4 oraz art.4 ust.7 zdanie drugie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wzywam Spółdzielnie Mieszkaniową „X” w „K” do doręczenia mi na piśmie szczegółowej kalkulacji wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym co do następujących składników kalkulacyjnych opłat:

Dodam, że organów spółdzielczej nomenklatury nie warto prosić o cokolwiek tylko wzywać do wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa oraz żądać udostępnienia danych itp.

Podstawą do ustalenia wysokości opłat jest przeprowadzona kalkulacja kosztów eksploatacji i utrzymania lokali i nieruchomości wspólnych w oparciu o ewidencję pozaksięgową przychodów i kosztów, o której mowa w art. 29 ust. 1 u.w.l.
Kalkulacja powinna odpowiadać wymaganiom ustawy i statutu, a w szczególności wskazywać rzeczywiste i przewidywane koszty (- powinna wprost wynikać z ponoszonych na te cele kosztów).

Po zakończeniu roku obrachunkowego może Pani jako właściciel odrębnej nieruchomości lokalowej żądać od spółdzielni rachunku z zarządu nieruchomością wspólną.

Zgodnie z art. 208 Kodeksu cywilnego – każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.

W przypadku odmowy złożenia rachunku współwłaściciel nie sprawujący zarządu rzeczą może wytoczyć przeciw zobowiązanemu powództwo o nakazanie złożenia rachunku (- powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego w z dnia 26 listopada 1992 r. sygn. akt III CZP 147/92.)

Natomiast kuriozalne twierdzenie, że cyt.:”… w przypadku wyodrębnienia własności lokali w zasobach spółdzielni przepisami nadrzędnymi są przepisy ustawy o sm…” jest tylko potwierdzeniem analfabetyzmu prawnego personelu tej spółdzielni utrzymywanego z Waszych pieniędzy.
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Wto Lut 21, 2012 9:53:18    Temat postu: Kalkulacja a rachunek z zarządu Odpowiedz z cytatem

W pierwszej kolejności poprosiłam spółdzielnie o Kalkulację ale kalkulacja obejmowała swoim zakresem cały rejon eksploatacji a nie moją nieruchomość w związku z czym aby określić czy wysokość opłat została ustalona prawidłowo zwróciłam się o podanie stanu ewidencji i rozliczeń dla mojej nieruchomości.
W odpowiedzi dostałam pismo o treści j.w. czyli że udostępnią mi informacje o poniesionych kosztach i przychodach po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2011 r. ,co nie wiadomo kiedy nastąpi.
A podwyżka ma obowiązywać od 01 kwietnia 2012
Powrót do góry
Fix
doświadczony

PostWysłany: Wto Lut 21, 2012 11:01:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takiej sytuacji ma Pani prawo kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej.

Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.
Powrót do góry
Jarosław Kapłański
doświadczony

Zodiak: Panna

PostWysłany: Sro Lut 22, 2012 8:28:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustawowy termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego to koniec pierwszego kwartału, czyli 31 marca każdego roku.

Zazwyczaj jest ono zatwierdzane pod koniec lutego, wzgl. do połowy marca.

O ile wiem ważne są terminy składania do sądu pozwów. Jest to 7 dni o daty doręczenia pisma odmownego (warto pozostawić sobie kopertę z datą stempla otrzymania pisma). Być może warto jeszcze wysłać do spółdzielni pismo przedsądowe, w którym ponownie wezwię się spółdzielnię do podania tych inofrmacji, a przy braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie 30 dni, że wystąpi się na drogę sądową.
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Sob Lut 25, 2012 22:03:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanie jesteśmy z mężem współwłaścicielami mieszkania. Czy pozew musimy podpisać oboje czy wystarczy jak jedno z małżonków pozie spółdzielnie?
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2012 18:30:07    Temat postu: rozprawa Odpowiedz z cytatem

Witam
Po przeanalizowaniu sprawy sama napisałam pozew i złożyłam w sądzie.
Dostałam już nawet wezwanie na rozprawę 18.06.2012r.
Spółdzielnia nic nie odpisała na mój pozew ciekawa jestem dla czego.
Po rozprawie z pewnością zdam relację.
Pozdrawiam
Powrót do góry
JanJan69
okiełznany

PostWysłany: Pon Cze 18, 2012 12:22:36    Temat postu: pierwsza rozprawa Odpowiedz z cytatem

Dziś odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie ustalenia, że wypowiedzenie przez spółdzielnię opłat jest nieuzasadnione.
Rozprawa była bardzo krótka po wstępnej wymianie zdań pomiędzy mną i Radcą Spółdzielni Radca wniósł o dowód z opinii biegłego w zakresie prawidłowości sporządzenia kalkulacji wysokości stawki – Ja oczywiście przystałam na tą propozycję. Rozprawa odroczona do czasu uzyskania opinii i ustalenia terminu kolejnej rozprawy a ponieważ sezon urlopowy kolejna rozprawa nie odbędzie się prędzej niż za 2 miesiące.
Z ciekawostek na samej rozprawie otrzymałam odpowiedz na pozew
Wybór ciekawszych TEZ Spółdzielni:
1. Spółdzielnia uważa iż sporządzanie kalkulacji stawek na całą administrację jest zgodna z ustawą o spółdzielniach – gdyż takie podejście stanowi podstawę do zróżnicowania stawek miejscem położenia lokalu.
2. W przypadku wyodrębnienia lokalu z zasobów Sm przepisy ustawy o własności mają ograniczone zastosowanie w związku z czym Spółdzielnia niema zamiaru dokonać rozliczenia kosztów i przychodów danej nieruchomości gdyż Art. 6 usta o SM pozwala im w nieskończoność przerzucać straty/zyski na lata następne – w ogóle pomijają zapis Art. 27 ust. o SM gdzie jest mowa że akurat Art. 29 ust. 1 i 1a ustawy o własności się stosuje (czyli ze współwłaścicielem należy się rozliczyć)
3. W odpowiedzi na pozew są zapisy do których w samym pozwie się nie odnosiłam a był poruszany w korespondencji z SM dot. opłaty stałej za podgrzanie wody – według mnie niezbyt dokładnie przeczytali pozew a odpowiedz na pozew została skopiowana z pisma kierowanego do mnie przez Spółdzielnię Radca się raczej nie popisał
4. I NAJWIĘKSZY BABOL Spółdzielni – cyt. „bezzasadny jest zarzut, iż w rozliczeniu znajdują się koszty, których powodowie nie powinni ponosić. Koszty utrzymania nieruchomości spółdzielni również stanowią nieodzowną część kosztów zarządu, które muszą zostać uwzględnione jako koszty zarządu” – po prostu brak mi słów – SM w ogóle nierozumnie co to jest współwłasność w przypadku wyodrębnienia lokalu oraz że członek/nie członek to nie tylko różnica w opłacaniu działalności kulturalno-społecznej
Postaram się później zamieścić link do całej odpowiedz spółdzielni
Powrót do góry
Jan
okiełznany

Zodiak: Rak

PostWysłany: Wto Cze 19, 2012 7:37:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do JanJan69 !!!
Witam Panią, koniecznie proszę zajrzeć do skrzynki poczty prywatnej! Pewna osoba, która ma ogromną wiedzę, wygrane procesy przeciw swojej spółdzielni ale i równie ogromną chęć bezinteresownej pomocy takim jak my – zborykanym przez spółdzielczość - chce Pani pomóc i szuka z Panią kontaktu. Z jakichś przyczyn nie może zalogować się na stronie forum. Zostałem poproszony o pośredniczenie. Mnie ta osoba też bardzo wspiera. W poczcie prywatnej zastanie Pani kontakt do tej osoby. Jeśli z jakiejś przyczyny nie jest Pani w stanie zalogować się do swojej poczty, podaje też pomocniczo adres mego maila: psiemiana @ gmail.com

Oto, co ta osoba pisze na temat Pani wątku, który wyraźnie śledzi:

"Na forum z Konina wpisuje się Pani pod "JanJan69", czy mógłby Pan Ją skontaktować ze mną, bo ja nie wiem, jak to zrobić. Szkoda mi tej osoby, bo czuję, że jeżeli ma prawnika do sprawy sądowej to ten prawnik robi to po swojemu, a wniosek wypływa z ostatniego wpisu na forum przez "JanJan69".

Pozdrawiam, Jan
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo śląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: