Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

wspolczynnik korygujacy
Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
teresa.teresa
doświadczony

Zodiak: Rak

PostWysłany: Wto Cze 08, 2010 18:34:17    Temat postu: wspolczynnik korygujacy Odpowiedz z cytatem

po zmianie podzielnikow wyparkowych na elektroniczne / tak zarzad z rada nadzorcza wymyslili i postawili czlonkow spoldzielni przed faktem dokonanym / zmieniono w moim mieszkaniu wspolczynniki korygujace-- i tak
poprzedni wspolcz. kor. KUCHNIA wynosil 0,52 a obenie 0,57
poprzedni wspolcz. kor. POKOJ wynosil 0,68 a obecnie 0,74
poprzedni wspolcz. kor. LAZIENKAwynosil 0,28 a obecnie 0.15
poprzedni wspolcz. kor. POKOJ wynosil 0,68 a obecnie 0,66
poprzedni wspolcz. kor. POKOJ wynosil 0,61 a obecnie 1,10

Zarzad spoldzielni zmiana wspolczynnikow tlumaczy dostosowaniem do systemu rozliczania z podzielnikow elektronicznych.
Przeciez to ewidentne wyciaganie dodatkowych pieniedzy z kieszeni czlonkow spoldzielni---- nic innego.
czy do kosztow c.o. powinno sie doliczac wynagrodzenia zarzadu/ u nas tak jest/
Powrót do góry
Fix
doświadczony

Zodiak: Lew

PostWysłany: Czw Cze 10, 2010 11:40:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZOSTALIŚCIE ZROBIENI W CIEPŁO

* Ponad cztery miliony Polaków płaci za ciepło więcej, niż powinni - czasem wielokrotnie więcej!
* Przyjęte w Polsce systemy rozliczeń zużycia ciepła są wierną kopią niemieckich, lecz w Niemczech stosuje się zupełnie inne rozwiązania w budownictwie, m.in. w izolacji i systemach grzewczych budynków.
* Zyski niemieckich firm rozliczających w Polsce zużycie ciepła szacuje się na 200 mln zł rocznie - w większości zyski te pozostają w Niemczech.
* W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które regulowałyby problemy indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym.
* Większość firm rozliczających zużycie ciepła stosuje współczynniki kalkulacyjne, które są przyjmowane bez jakichkolwiek badań charakterystyki budynków.
* Choć firmy obliczeniowe wiedzą, że o wiele więcej ciepła ucieka z naszych mieszkań przez ściany do sąsiada niż przez okna czy ściany frontowe, nie biorą tego pod uwagę w obliczeniach.
* Przeprowadzone badania wykazały, że stosowane obecnie w kraju metody rozliczeniowe powodują błędy sięgające 200-800 proc., a czasem nawet 2000 proc. Obliczenia są więc de facto fikcją.

Więcej na http://www.wprost.pl/ar/13048/Zrobieni-na-cieplo/?I=1017
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Pią Sie 13, 2010 19:20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po dlugiej korespondencji z firma rozliczajaca c.o. udalo mi sie uzyskac informacje i dane jak obliczany jest wspolczynnik korygujacy i pozwole sobie przedstawic:

moc grzewcza grzejnika danego pomieszczenia Dzieli sie przez numer skali razy wat na jednostke skali Razy wspolczynnik wentylacji Razy wspolczynnik kontaktu cieplnego podzielnika z grzejnikiem Razy wspolczynnik przewymiarowania grzejnika Razy wspolczynnik redukcyjny lokalu== WSPOLCZYNNIK KORYGUJACY

uzyskalam rowniez od tej firmy rozliczeniowej po dlugiej korespondencji mocy grzewczej grzejnikow zeliwnych typ TA-1 w poszczegolnych pomieszczeniach w moim mieszkaniu.
Zwocilam sie rowniez do producenta grzejnikow zeliwnych o podanie mocy grzewczej w poszczegolnych pomieszczeniach mojego mieszkania
podajac typ grzejnikow, ilosc zeber, usytuowanie pomieszczen, usytuowanie mieszkania.
Producent odpowiedzial, moc grzewcza firmy rozliczeniowej wedlug mocy grzewczej producenta jest w kazdym pomieszczeniu wieksza.
Szokuje to tym bardziej , ze w jednym z pism firmy rozliczeniowej padlo stwierdzenie, ze moce grzewcze podaje producent grzejnikow, oraz ze nie zmieniaja sie one przy zmianie podzielnikow z wyparkowych na elektroniczne. Zmienil sie jednak program firmy rozliczeniowej c.o i dlatego taka zmiana wspolczynnikow !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zlozylam stosowne pismo do tej firmy domagajac sie kategorycznie zmiany wszystkich wspolczynnikow w moim mieszkaniu / z zaznaczeniem
ze nie przyjmuje do wiadomosci tlumaczenia, ze wynika to ze zmiany programu obliczeniowego c.o ktory jest prywatnym programem tej firmy /
Powrót do góry
kowal1102
doświadczony

PostWysłany: Sob Sie 14, 2010 0:39:04    Temat postu: współczynniki korygujące Odpowiedz z cytatem

już podawałem kiedyś definicję współczynnika korygującego który jest (zd. mojego profesora) "współczynnikiem ignorancji". Jeśli do rozliczenia należności za ogrzewanie przyjmuje się iloczyny kolejnych wskaźników ignorancji to....Trudno powiedzieć: śmiać się czy płakać
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Sob Sie 14, 2010 21:42:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak nam w spoldzielni wylicza wspolczynniki firma rozliczajaca ogrzewanie
Ja tez nie wiem czy smiac sie czy plakac !!!!!!!!!! jednak nic do nikogo z czlonkow spoldzielni nie przemawia, nie mowiac o organach spoldzielni.
Grupa czlonkow chciala zlikwidowania podzielnikow na Walnym Zgromadzeniu Czlonkow, lecz pozostali przeglosowali ze sa zadowoleni z podzielnikow elektronicznych i maja pozostac, tym bardziej ze prezesinek postraszyl czlonkow kara za zerwanie umowy z firma rozliczeniowa.
Czekam teraz z niecierpliwoscia za rozliczeniem c.o. Oj bedzie znow wojna wydaje mi sie. Ja walcze o swoje, bo reszta skoro sa niedouczeni, mowi sie trudno.
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 12:45:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież teraz każdy budynek powinien być rozliczany indywidualnie i skoro jego mieszkańcy nie życzą sobie tych oszukańczych podzielników, to zarząd powinien przychylić się do ich woli. Dlatego sprawy nie stawialbym na walnym ale w indywidualnej rozmowie przedstawicieli budynku z zarządem aby inne budynki nie miały nic do gadania w tej sprawie.

Tereso, podajesz współczynniki korekcyjne dla grzejnikow a jak wygląda sprawa współczynników wynikających z położenie mieszkania w budynku?
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 15:48:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w moim przypadku zwazywszy polozenie mieszkania na parterze wspolczynnik ten wynosi 0,60 i jest wliczony do ostatecznego wyniku wspolczynnika korygujacego. Nie wiem natomiast jak zostal wyliczony.
Panie Jarku firma rozliczeniowa c.o. owszem rozlicza rowniez poszczegolny budynek. lecz czlonkowie nie sa w posiadaniu takich danych. Wiem to , gdyz mialam sprawe w sadzie ze spoldzielnia dotyczaca ogrzewania, i wlasciciel firmy rozliczeniowej c.o dostarczyl do sadu taki zestaw / jeden egrzemplarz oczywiscie jest w moim posiadaniu/ natomiast wlasciciel wspomnianej firmy rozliczeniowej nadal klauzure scisle tajne - jedynie dla mojej wiadomosci, bez rozpowszechniania innym czlonkom spoldzielni pod grozba karalnosci. Sad taka klauzure na mnie nalozyl. Mam zwiazane rece w tej sprawie.
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 16:10:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co dokładnie utajnił właściciel firmy rozliczeniowej - wspolczymnniki korekcyjne dla poszczególnych mieszkań w budynku! To jest jakis kosmiczny absurd - do tego sąd jescze to przyklepał - cos niesamowitego.

Ja pisałem o tym, że jeśli budynki są rozliczane indywidualnie, to tylko mieszkańcy danego budynku powinni decydować o sposobie rozliczeń w nim oplaty za co/ Co niby mają miec inni do tego?
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 16:22:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak, tam sa wszystkie wspolczynniki lokali poszczegolnych czlonkow spoldz.rowniez dane dotyczace zuzycia ciepla przez poszczegolnych czlonkow i na budynek , koszty ciepla danych czlonkow i poszczegolnych budynkow. Tylko ze w zadnym budynku w naszej spoldzielni nie jest zamontowany licznik ciepla . Kazdy czlonek ma podzielniki elektroniczne zamontowane, i na tej podstawie rozlicza nas firma.
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 21:00:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To skąd do cholery firma rozliczająca ma dane o zużyciu ciepła w danym budynku jeśli nie ma w nim ciepłomierzy! Przecież ciepłomierze zgodnie z Prawem energetycznym powinny być zainstalowane w budynkach.

Jeśli tak jest jak piszesz, to po prostu zarząd z tą firma jest w jakiejś zmowie, dopuszcza SIĘ PO PROSTU PRZESTĘPSTWA, A WAS NAJORDYNARNIEJ OSZUKUJE!
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Pon Sie 16, 2010 18:11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

liczniki ciepla byly kiedys / w latach 90-tych / pozakladane w poszczegolnych budynkach, lecz szybko je wymontowano nie wiadomo dlaczego? byc moze z tego powodu ze jednak czlonkom spoldz. nalezaloby zwracac jakies kolosalne kwoty z rozliczenia c.o. Nie wiem. Obecny panujacy zarzad spoldzielni / 3 lata / powoluje sie na prawo energetyczne, tylko w przypadku kiedy zmieniano nam podzielniki wyparkowe na elektroniczne / Wielokrotnie sugerowalam organom spoldz. zalozenie licznikow ciepla na poszczegolne bloki, lecz zastawiano sie bardzo duzymi kosztami zakupu . Dodac nalezy , ze firma rozliczajaca c.o jest ta sama od kiedy wprowadzono podzielniki- czyli od 1992r
Co do zuzycia ciepla w danym budynku, to zestawienie danego bloku sklada sie z :
1/ kodu uzytkownika
2/ nazwiska i imienia lokatora
3/ wspolcz.red. poszczegolnych lokatorow
4/ ilosci podzielnikow u danego lpkatora
5/ koszt obliczenia
6/ powierzchnia w m2 poszczegolnych lokatorow
7/ koszt jednostkowy w zl. poszczegolnych mieszkan
8/ koszty zmienne poszczegolnych lokatorow
9/ koszty zuzycia ciepla poszczegolnych lokatorow
10/ zaliczka wniesiona c.o. przez poszczegolnych lokatorow
11/ do zaplaty lub do zwrotu
na koncu podsumowanie wszystkich pozycji poszczegolnych lokatorow danego budynku i wynik gotowy
Instalujac z pewnoscia liczniki ciepla w budynkach wszystkie dane zamieszczone w zestawieniu zbiorczym danego budynku z pewnoscia ulegly by znaczacej zmianie, ale organy spoldz. sa najmadrzejsze na swiecie w naszej spoldz. twierdza ze doskonale wiedza co robic, a nikt pouczal ich nie bedzie.Maja swojego radce prawnego ktorego sie radza i mu za to placa za czlonkow oczywiscie pieniadze.
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony

PostWysłany: Pon Sie 16, 2010 21:27:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tereso, jak się zastanawiam, co piszesz o sposobie rozliczania kosztów ogrzewania w Twojej spółdzielni, to dochodzę do wniosku, że jeszcze nigdy nie trafiłem na taki przypadek, aby dokonywać rozliczeń ogrzewania w budynku według podzielników i nie było w nim liczników ciepła czyli ciepłomierzy! To skąd na boga firma rozliczająca bierze ogólna ilość GJ do swoich rozliczeń – najpewniej z sufitu. Powinniście natychmiast powiadomić Urząd Regulacji Energetyki o tych skandalicznych praktykach.
To co podajesz z zestawienia to po prostu jakieś pierdoły jeśli nie ma tam ogólnego zużycia ciepla w budynku określonego na podstawie ciepłomierza. Chyba, że budynek ma własną kotłownię i przyjmuje się ogólne nakłady na wytworzenie ciepła do ogrzania.
Koszt ciepłomierza na budynek nie jest wysoki – moim zdaniem nie powinien przekroczyć 1000 złotych.
Napisz w prywatnym mailu do mnie jaka to firma rozliczająca jest taka mądra, w jakim mieście jest spółdzielnia (strefa klimatyczna – są 4 dla Polski), jaki jest jednostkowy koszt ogrzania m2 powierzchni to postaram się oszacować przybliżone zużycie na budynek. No i jaka jest jego powierzchnia.
W każdym razie sprawa pachnie kryminałem!
Powrót do góry
prezes2
doświadczony

Zodiak: Ryby

PostWysłany: Sro Sie 18, 2010 20:18:38    Temat postu: Rozliczanie ciepła w Spółdzielni BUDOWLANKA w Oświęcimiu Odpowiedz z cytatem

Tu przedstawię jak Spółdzielnia i firmy rozliczeniowe oszukują nas spółdzielców za CO.Spółdzielnia w 2009r wymieniła podzielniki nie pytając nikogo o zgodę i podpisała tajemniczą umowę z nową firmą METRONA gdzie zatrudnieni są prawie cała rodzina Prezesa synowie montują podzielniki i robią odpisy(rozliczenia)Na pisma jakie pisałem odnośnie wskaźnika UF odpowiedź dostałem w sezonie grzewczym 2009/2010 rozliczanie kosztów C.O.za pomocą podzielników dokonywać będzie wyłącznie firma METRONA Polska pomiary i Rozliczenia Sp.z.o.o.(przestała rozliczać firma ISTA Polska Sp.z.o.o.)wobec powyższego do rozliczeń w tym wskaźnika UF stosowane są prawa autorskie tej firmy określone w aprobacie technicznej COBRTI,,INSTAL"w Warszawie ul.Puławska 370teraz konkrety:
Rozliczenie według ISTA

Wskazania Umowa Jednostki Laf Obliczeniowe
Podzielnika UF zużycia Jedn.zużycia
457 0,525 239,93 0,8 191,94
184 0,225 41,40 0,8 33,12
227 0,625 141,88 0,8 113,5
90 1,1 99,00 0,8 79,2
644 0,45 289,80 0,8 231,84
289 0,45 130,05 0,8 104,04
razem 753,64

Rozliczenie Według METRONA POLSKA

Wskazania Umowa Jednostki Laf Obliczeniowe
Podzielnika UF zużycia Jedn.zużycia
457 0,61 278,77 0,8 223,016
184 0,27 49,68 0,8 39,744
227 0,74 167,98 0,8 134,384
90 1,29 116,10 0,8 92,88
644 0,54 347,76 0,8 278,208
289 0,54 156,06 0,8 124,848
razem zużycie 893,08
więc różnica w obliczeniach jest widoczna gołym okien 893,08-753,64= 139,44 o tyle nas okradziono na takiej zmianie firmy
Powrót do góry
kowal1102
doświadczony

PostWysłany: Sro Sie 18, 2010 20:50:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zestawienie Prezesa2 - niczego nie dowodzi! Nie podaje, jaka była cena pojedyńczej kreski. Jeśli cena 800kresek = cenie 700 kresek, to NIC SIE NIE ZMIENIŁO!. Istotna jest wywycena 1 kreski w stosunku do sumy wszystkich kresek w całym budynku, porównana do kosztów ogrzewania wskazanego głownym licznikiem zużytego ciepła.
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony

PostWysłany: Sro Sie 18, 2010 22:47:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiscie ze stosowane sa prawa autorskie firmy kreslane w aprobacie technicznej CORBTI INSTAL w Warszawie.
Kiedy mielismy podzielniki wyparkowe, to co roku po rozliczeniu sezonu grzewczego mialam zwroty okolo 600 zl. Kiedy zalozono nam elektroniczne / niby dokladniejsze / mam do zaplaty za poprzedni sezon 2008/2009 do zaplaty co prawda nie duzo ale 17 zl. do zaplaty. Pan prezes twierdzi ze inaczej widocznie ogrzewalam mieszkanie, a to ze palono dluzej bo bylo zimno, itd. nie umie wyjasnic co sie stalo, ze taka zmiana na przykladzie mojego np. mieszkania. Ogolnie organy spoldzielni twierdza ze przy podzielnikach wyparkowych czlonkowie oszukiwali odkrecajac nawet caly grzejnik i montujac krotko przed odczytem lub kombinowali co innego, a elektroniczne wychwytuja kazda manipulacje przy grzejniku. G---O prawda, tylko mydla czlonkom oczy, a co niektorzy w to wierza i mowia ze tak teraz musi byc. Zal mi tych naiwnych czlonkow !!!!
DO PREZESA 2- jakie masz w mieszkaniu grzejniki /typ/ i czy orientujesz sie o mocy grzewczej tych grzejnikow twoich, bo byc moze tez ma wplyw na wyliczenie wspolczynnika
Wartosc jednostkowa elementow opomiarowanych w sezonie 2008/2009 w naszej spoldzielni wynosila 0,2893149285 zl
a do elementow nieopomiarowanych /piony/ wynosila 0,2770717036 zl
ja w mieszkaniu zuzylam ogolnie 2346 jednostek a po kor. naliczono mi w rozliczeniu 2368,03 jednostki i za tyle zaplacilam a kolosalny wplyw na to mial wspolczynnik kor. ktory podniesiono w kazdym pomieszczeniu, w jednym nawet prawie o 100% SMIAC SIE CZY PLAKAC ??????
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: