Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

Odrebna wlasnosc a czlonkowstwo w spoldzielni

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
detta
nowy

Zodiak: Panna

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 18:52:42    Temat postu: Odrebna wlasnosc a czlonkowstwo w spoldzielni Odpowiedz z cytatem

Spoldzielnia przeksztalcila mi mieszkanie lokatorski w odrebna wlasnosc i w zwiazku z tym mam pytanie:
"Czy moge zrezygnowac z czlonkostwa w spoldzielni? Jezeli tak, to z jakimi konsekwencjami sie to wiaze?"
Moze ktos lepiej zorientowany odpowie mi na to moze "glupie" pytanie.
Dla mnie jest ono istotne, bo bardzo nie podoba mi sie aktualny Zarzad
i Rada Nadzorcza, a nie mam sily przebicia, aby to zmienic.
Detta
Powrót do góry
z_zk
doświadczony

Zodiak: Ryby

PostWysłany: Czw Lip 23, 2009 8:42:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Jeżeli moja do takich się zalicza, to przepraszam.
Można, ale zarząd, który Ci się nie podoba w dalszym ciągu będzie zarządzał Twoim majątkiem. Jako członek spółdzielni teoretycznie możesz płacić mniej za eksploatację, ponieważ zgodnie z art. 5 usm:
"1. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.
2. Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków oraz na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.
"
Różnie to bywa, np. w mojej spółdzielni pożytki nie są rozliczane, a na wydatki związane z eksploatacji nie wpływa nawet nadwyżka przychodów nad kosztami eksploatacji z roku ubiegłego. W porządku obrad walnego ani w tym ani w poprzednim roku nie było uchwały o podziale nadwyżki bilansowej, chociaż nadwyżka była.
Z drugiej strony jako nie-członek nie musisz ponosić wszystkich opłat. Np. nie musisz płacić na fundusz kulturalno-oświatowo-społeczny. A co ze składką na na KRS i Związek Rewizyjny? Myślę, że nie-członek tego haraczu też nie powinien płacić.
Piszesz, że nie podoba Ci się Zarząd i nie potrafisz tego zmienić. Jako członek masz przynajmniej teoretycznie taką szansę, bo masz prawo aktywnie uczestniczyć w walnym. Nie będąc członkiem nie możesz uczestniczyć w walnym i jako osoba spoza spółdzielni tym bardziej nie możesz mieć wpływu na zmianę zarządu.
No i jeszcze jedno: tylko członkowie spółdzielni mogą ją podzielić. I znowu, jest to bardzo trudne i rzadkie ale teoretycznie możliwe.
Mam nadzieję, że mądrzejsi ode mnie dodadzą kolejne argumenty i ewentualnie sprostują moje ewentualne błędy.
Powrót do góry
janc
doświadczony

Zodiak: Koziorożec

PostWysłany: Czw Lip 23, 2009 13:37:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobrze Pan skomentował. Dodam, że najniższe opłaty powinni ponosić wyodrębnieni członkowie. Należy wyegzekwować realizację art. 5 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Polecam stronę www.jsmjg.pl gdzie są zróżnicowane stawki opłat /któraś uchwała RN/.
Przede wszystkim brać czynny udział w walnym zgromadzeniu razem z sąsiadami.
Powrót do góry
syndon
okiełznany

Zodiak: Baran

PostWysłany: Czw Lip 30, 2009 22:30:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram narazie sie nie wypisuj zgromadz wokól siebie /to trudne ale mozliwe/wiecej osób i zmieniaj spóldzielnie i władze
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: