Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 Grzechy spółdzielni na Śląsku cd.

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
merula
nowy


Wiek: 65
Zodiak: Rak
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 7

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2009 21:27:58    Temat postu: Grzechy spółdzielni na Śląsku cd. Odpowiedz z cytatem

Informacja zamieszczona na stronie internetowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wodzisławiu Śl. ul Kubsza: "Realizacja wniosków o przeniesienie własności lokalu złożone przez członków, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu złożone po dniu 17 grudnia 2008 roku będzie wstrzymana do decyzji w tej sprawie podjętej na Walnym Zgromadzeniu ( Zebraniu Przedstawicieli Członków), które odbędzie się w czerwcu bieżącego roku.” Zapytałam, dlaczego Zarząd spółdzielni łamie prawo stawiając się ponad Trybunałem Konstytucyjnym, który wyrokiem z dnia 17 grudnia 2008 roku świadomie przesunął o 12 miesięcy wejście wyroku w życie, dając czas spółdzielcom na skorzystanie z ustawy w obecnej wersji i ustawodawcy na poprawienie przepisów? Ponadto taki zapis „ Walnym Zgromadzeniu ( Zebraniu Przedstawicieli Członków)”, sugeruje nieświadomym, że Walne Zgromadzenie jest tym samym, co Zebranie Przedstawicieli Członków. Odpowiedz spółdzielni - cytuję; „Wyjaśniamy, że przepisy w sprawie wydzielenia odrębnych własności mieszkań są niezgodnie z Konstytucją, w związku z tym Zarząd zadecydował, że realizacja wniosków złożonych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbywać się będzie po podjęciu decyzji w tej sprawie najwyższego organu Spółdzielni. W zależności od tego czy zostanie zarejestrowany nowy Statut w bieżącym roku odbędzie się Walne Zgromadzenie albo Zebranie Przedstawicieli Członków.” Spółdzielnia ta jest wyjątkowo odporna na fakty.
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 8:23:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa informacja.
O tyle ciekawa, że prezentuje pewien stereotyp myślenia w spółdzielniach mieszkaniowych (zarządach, radach) po dniu 17 grudnia 2008 roku.
Proszę zbierać dokumentację w tej sprawie (kopie pism i uchwał spółdzielni) chętnie wykorzystamy ją w procesie dokonywania zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
GSM w Wodzisławiu, póki co, może być pewna iz jej działania zostaną szczegółówo omówione jako potwierdzenie konieczności dokonania pewnych zmian przepisów. Proszę też zwrócić uwagę, czy na decyzje spółdzielni nie mają wpływu wskazania Śląskiego Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej z Katowic.

A teraz co do informacji:
1. Informacja o wstrzymaniu realizacji wniosków o przeniesienie własności lokalu złożone przez członków, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu złożone po dniu 17 grudnia 2008 roku nie ma podstawy prawnej w żadnym akcie prawnym z wyjątkiem wewnętrznej decyzji organu spółdzielni. Oczekiwanie na decyzję Walnego Zgromadzenia jest wyłącznie spychaniem odpowiedzialności na wszystkich członków. Zatem wnioski nalezy składać, domagać się od spółdzielni odbioru tych wniosków za pokwitowaniem, tak aby następnie mieć materiał do pozwu sądowego w tej sprawie. Aktualnie Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Slaskim ma sposobność szczegółowego poznawania spraw spółdzielczych przy okazji innych spraw tak, że z pewnością będzie przygotowany merytorycznie do rozpatrywania podobnych spraw.

2. Na Walne Zgromadzenie które odbędzie się w czerwcu bieżącego roku proszę złozyć pisemny wniosek o roaptrzenie kwestii odmowy spółdzielni. Implikacją tego omówienia mógłby być wniosek o odwołanie zarządu spóldzielni z powodu działania na niekorzyść członków spółdzielni.

3. Odpowiedz spółdzielni "że przepisy w sprawie wydzielenia odrębnych własności mieszkań są niezgodnie z Konstytucją, w związku z tym Zarząd zadecydował, że realizacja wniosków złożonych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbywać się będzie po podjęciu decyzji w tej sprawie najwyższego organu Spółdzielni" nie ma podstaw prawnych bowiem to zarzad a nie Walne dokonuje przekształcenia i to przedstawiciele zarządu są stroną umów przeniesienia własności. Proszę jednak przesłać dokłany odpis wyjaśnień spółdzielni, przeanalizuję go dokładniej

4. Spółdzielnia nie może swoich ustawowych zadań uzależniać od kwestii "zarejestrowania Statutu" chyba, że sama, jako osoba prawna, popełniła w przedmiocie braku opracowania Statutu poważne uchybienie na niekorzyść członków spółdzielni. Proszę dokładniej poszperać na tym forum a znajdziecie Państwo Wyrok Sądu w Gdańsku w sprawie ważności uchwał spółdzielni podejmowanych przez Organ niezgodny z ustawą.

Reasumując.
Proszę o prywatny kontakt w tej sprawie gdyż Państwa spółdzielnia powiela linię nieprawidłowego postępowania w wielu spółdzielniach znajdujących się w dodatku obok Państwa.
Prosze podać dokładniejsze dane o załozeniu spółdzielni. Nazwa sugeruje związek z górnictwem, a zatem być może w Państwa spółdzielni zaistniały pewne okoliczności które trzeba będzie włączyć w proces kompleksowego wyjaśnienia spraw regionalnych.
Wszystkie wnioski składane do spółdzielni w zakresie przekształceń składać w kopii i domagać się potwierdenia odbioru. Prosze również "magazynować" wszelkie dokomenty związane z Państwa mieszkaniami. Może się to wkrótce okazać bezcennym materiałem w procesie przekształcania praw do mieszkań.

Pozdrawiam i proszę, raz jeszcze o kontakt.
Powrót do góry
merula
nowy


Wiek: 65
Zodiak: Rak
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 7

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 10:57:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sprawie niezgodnej z prawem informacji o odmowie przyjmowania wniosków o uwłaszczenie informuję zainteresowanych że statut nie jest źródłem prawa a Zarząd i żaden „ najwyższy organ Spółdzielni” nie może stawiać się ponad prawem RP i żadna uchwała czy statut nie mogą być sprzeczne z prawem - wówczas są nieważne z mocy samego prawa. "Prawo w Polsce jest zapisane w ustawach i przez nie jest stanowione, w Parlamencie a nie w spółdzielni zaś ustawa z o sm. obowiązuje - decyzją TK do końca 2009r. (zdjęto tylko kary)" Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę SOS Płock na której to Pan Borowiki precyzyjne wyjaśnia cytuję: „Sąd Najwyższy wielokrotnie podkreślał, iż: “statut jest umową, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych.” Oznacza to, iż statut nie może być źródłem prawa, bowiem na jego podstawie nie można tworzyć nowych instrumentów prawnych, przewidzianych w ustawach i rozporządzeniach (art. 87 Konstytucji), a rodzących skutki cywilnoprawne, zwłaszcza z zakresu prawa materialnego. Jeżeli statut takowe stanowi, to na podstawie art. 5 w zw. z art. 58 § 1 i 2 K.c. – jego zapisy są nieważne. Natomiast uprawnienie przyznane członkowi ustawą “nie może być wyłączone ani ograniczone przez statut spółdzielni.” - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2005 r. (K 42/02). Ponadto, “Statut osoby prawnej nie może zawierać unormowań niezgodnych z prawem powszechnie obowiązującym, w tym i z Konstytucją (tak, co do statutu spółdzielni mieszkaniowej Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 25 lutego 1999 r., sygn. K 23/98 i z 29 marca 2004 r., sygn. K 32/03).”
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Nie Kwi 05, 2009 19:40:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgoda, trudno się z czymś nie zgodzić.

Faktem jest też bierność członków spółdzielni w procesach stanowienia wewnętrzych regulacji, czyli Statutów. Trzeba też dostrzec fakt, że znakomita większość aktualnych i byłych członków rad nadzorczych, najdelikatniej mówiąc, nie wysila się zbytnio jeśli chodzi o tworzenie Statutów. Zmiany Statutów polegające na dostosowaniu do zmieniających się przepisów są najczęściej załatwiane na jednym, dwóch posiedzeniach rad, a na zbiorczą analizę całego dokumentu najczęściej nie ma czasu. W takiej sytuacji statutowe "pierwsze skrzypce" grają radcy prawni spółdzielni oraz etatowi członkowie zarzadów. Co z tego wynika widać w każdym KRS-ie gdzie można przejrzeć każdy taki dokument. KRS jest tą z kolei instytucją która, moim zdaniem, nie wysila się zbytnio w procesach rejestracji Statutów. Sprawa odbywa się w trybie niejawnych a ewentualne uwagi innych niż spółdzielnia osób są odsyłane do adresata.

W związku z powyższym przy wnioskowaniu o zmianę ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dokonałem też poprawki do ustawy o KRS-ie. Proszę ją przeanalizować i ewentualnie zgłosić swoje wnioski. Zgodnie z pierwszymi informacjami z Ministerstwa Infrastruktury projektowane zmiany maja być ograniczone wyłącznie do związanych z Wyrokiem TK z 17-12-2009. Moim zdaniem trzeba przynajmniej podjąć próbę szerszych zmian w ustawie oraz niektórych innych ustawach związanych. Jeżeli jednak nie będzie szerszego wsparcia w procesach dokonywania zmian, to nie nalezy się liczyć ze zmianą USM oczekiwaną z pozycji tych członków którym zależy na czymś bardziej niż tylko akceprowanie kolejnych decyzji władz spółdzielni.
Powrót do góry
merula
nowy


Wiek: 65
Zodiak: Rak
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 7

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ubolewam tak samo jak Pan nad biernością członków spółdzielni, ale trzeba mim zdaniem wziąć pod uwagę, że niewielu ma dostęp do pełnej informacji i odwagę do upominania się o swoje. Niewielu też z taką łatwością jak Pan rozumie terminologię prawniczą. Natomiast aktywność spółdzielców jak zauważyłam zależna jest od regionu.
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 17:05:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie proszę dalej pilnie obserwować wodzisławskie podwórko spółdzielcze...
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 17:13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę o ponowny kontakt.
Może przez "pw" tutaj na forum.
Powrót do góry
merula
nowy


Wiek: 65
Zodiak: Rak
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 7

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 13:59:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Koziński napisałam do Pana dwie wiadomości jedną z forum drugą na prywatny kontakt.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo śląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]