Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 nieprawidłowości

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Pon Mar 02, 2009 10:10:23    Temat postu: nieprawidłowości Odpowiedz z cytatem

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/www-ident?OpenView&Start=1&Count=999&Expand=1&RestrictToCategory=085#1

Takim skromny tematem próbuję otworzyć śląską listę spółdzielczych "przebojów". Nie twierdzę, że temat który należy rozpocząć od lektury interpelacji poselskiej nr 7330 Sląskich Posłów pana Gawędy i Tobiszowskiego, musi mieć prawo pierszeństwa na tej liście. Jednak juz pobieżna lektura dostępnych publicznie w tej sprawie pism pozwala na kolokwialne stwierdzenie "że sprawa ma charakter rozwojowy".

Smaczku i esencjonalności sprawie nadaje fakt o którym już na tym forum była dość obszerna informacja. Chodzi o toczący się w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim proces przeciwko członkom tej spółdzielni o przestępstwo z art. 212 par. 1 kk i 216 par. 1 kk w związku z art. 11 par. 1 kk. Akt oksarżenia skierował Pan Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Orłowiec" w Rydułtowach Pan Czesław Mazurek. Przypomnijmy, że Pan Prezes poczuł się urażony słowami rzekomo wypowiedzianymi przez oskarzonych, słowami które rzekomo miały jego Osobę poniżyć w oczach opinii publicznej. Słowa i czyny które uwypukla Pan Prezes oraz Jego pełnomocnik Adwokat Pan Jarosław Lampart, miały rzekomo zostać wypowiedziane na spotkaniu u ww. Posła Pana Adama Gawędy, w jego biurze poselskim w Wodzisławiu ŚLąskim.

Wielu, bardzo wielu, oczekuje z niecierpliwością na Wyrok w tej sprawie. Jaki by on jednak nie był, nie może on z pewnością przysłonić przysłowiowego tzw. drugiego dna, w tej sprawie. Dociekliwość oskarżonych w ww. sprawie, dotycząca spraw spółdzielni której byli członkami implikowała bowiem, w dalszej kolejności sprawy, wniesieniem interpelacji przez Panów posłów o której mowa powyżej. Sądzę, że z wynikami tej interpelacji powinni się zapoznać wszyscy spółdzielcy. Zarówno Ci którzy uwielabiają swoje spółdzielni jak i te Osoby które mają z tym uwielbieniem... niemałe dylematy.

Interpelacja została skierowana do Panów Ministrów: Sprawiedliwości, Infrastruktury i Skarbu Państwa. Każda z odpowiedzi jest oczywiście, jak by to powiedzieć, resortowa. Faktem jest, że Pan Minister Sprawiedliwości twierdzi iż uruchomił "służby prokuratorskie". Faktem jest też, że pozostali Panowie byli, najdelikatniej mówiąc, bardziej oględni w sprawie. Nie mnie ważyć i oceniać. Fakt pozostaje niezbity: niektórzy przedstawiciele Organów Państwa dostrzegli nieprawidłowości w gospodarowaniu majątkiem Skarbu Państwa w okresie przemian ustrojowych. Powinni teraz się zainteresować sprawą (odpowiedziami na ww. interpelację) wszyscy którzy tutaj zgłaszali swoje wątpliwości, szczególnie w zakresie "obrotu" mieszkaniami i budynkami byłych przedsiębiorstw państwowych. Uzyskują Oni bowiem materiał do zakwestionwania niektórych rozwiązań w swoim najbliższym otoczeniu.

Zalecam znaczny pośpiech z uwagi na terminy przedawnienia.

Zalecam też pośpiech z uwagi na inne sygnały płynące od rządzących. Nasz Sląski Wojewoda ostatnio odwiedzał wiele spółdzielni mieszkaniowych na terenie województwa. Gospodarskie wizyty z okazji okrągłych rocznic to nie nowość. Faktem jest też, że często takie wizyty są interpretowane jako formalne poparcie Władz dla poczynań i efektów działalności "firmy". W przypadku wielu spółdzielni mieszkaniowych nie można, niestety, rozmawiać o sukcesach z wyłączeniem efektów działania tychże w przedmiocie "własności".

Ciąg dalszy spraw, zaledwie tu lekko tylko tkniętych, będzie miał miejsce. O szczegółach będziemy dyskutować.
C.d.n...[/img]
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 833

PostWysłany: Pon Mar 02, 2009 10:21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eugeniuszu, poruszasz oczywiście bardzo ważną dla nas sprawę ale obawiam się, że pomimo tej oczywistej ważności, przy takim podejściu do zagadnienia jak większości spółdzielców, powalisz sobie trochę w klawiaturę (podobnie jak i ja) i nic dalej nie będzie się działo a to dlatego, że nadal nia ma zdecydowanych i widocznych dla wszystkich dzialań z naszej strony.

Opisywana sprawa karna z art. 212 nie jest pierwszą tego typu i wielu z nas tego doświadczyło lub doświadcza i celem takich akcji prezesów jest przede wszystkim zastraszenie nas i wybicie z głowy dociekliwości. I jak do tej pory udaje się to prezesom, gdyż z naszej strony nie ma żadnej solidarności w stosunku do prześladowanych i szykanowanych spółdzielców.
Powrót do góry
Koziński Eugeniusz
doświadczony
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 800
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Sro Mar 04, 2009 10:01:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Jary!
Mam nadzieję, że Twoje klawisze się jeszcze nie starły, bo, być może już wkrótce będą bardzo, bardzo potrzebna.

Jak z pewnoscią Tobie i zainteresowanym wiadomo, interpelacja poselska z dnia 13 stycznia 2009 roku (czemu tak późno?) o numerze SPS-023-7330/09 już skutkuje pewnymi poczynaniami Organów Naszego państwa.

Jak twierdzi Zastępca Prokuratora Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej Pan Jerzy Szymański "Prokuratorzy Apelacyjni w terminie do 20 marca 2009 roku poinformują Biuro Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej zarówno o wynikach kontroli jak również o podjętych działaniach w przypadku stwierdzenia uchybień". Chodzi o pismo Pana Dyrektora ww. Biura z dnia 14 stycznia 2009 roku w którym zobowiązał On "prokuratorów apelacyjnych do spowodowania zbadania akt postępowań karnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, jak również dokonania oceny zasadności podjetych decyzji merytrycznych w tych sprawach, zakończonych również prawomocnie.

Tak więc Drogi Jary cała Polska będzie miała do Ciebie olbrzymią prośbę abyś "zaklupał" do ministerialnych drzwi i poprosił o odpowiednia informację w tej sprawie. Jak by co to sądzę, że Zarząd KZLiS-u wyposaży Twoja Osobę w odpowiednie pełnomocnistwo. Sprawa jest oczywiście publiczna ale nalezy przypuszczać, ze "macki ośmiornicy" mogą uruchomić działania mające na celu nieujawnianie przyczyn umorzenia na terenie całego Kraju około osiemdziesięciu spraw dotyczących władz spółdzielni mieszkaniowych. Tak jak mozna przypuszczać, że na wyniki reakcji odpowiednich instancji w tej sprawie nie będą miały wpływu takie "śląskie drobnostki" jak korzystanie ze spółdzielczego garażu przez BWO (przyp.: bardzo ważną osobę).

Przypomnijmy zatem, póki ewentualnie nie pojawi się klauzula "z uwagi na niską szkodliwość społeczną" lub podobne w typie, że w kategorii karnej dotyczacej spółdzielni mieszkaniowych prowadzonych jest obecnie około dwudziestu postepowań przygotowawczych. Dotyczą one głównie przestępstw z określonych w art. 271 par. 1 kk - poświadczenie nieprawdy, art. 286 par. 1 kk - oszustwa, art. 296 par. 1 kk - wyrządzenia znacznej szkody majatkowej poprzez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez członków zarządów spółdzielni.

Aby jednak być w zgodzie z prawdą i informacją Pana Prokuratora Generalnego trzeba też podać informację, że np. Prokuratura Rejonowa w Pszczynie prowadziła z powodzeniem działania w sprawie nieprawidłowości w nieodpłatnym przekazaniu przez Spółkę "Hudrubudowa" S.A. na rzecz SM "Partner" w Katowicach. Miejmy nadzieję, że kiedyś uzyskamy od spółdzielców z "Partnera" bliższe informacje na ten temat.

Warto o takich sprawach mówić bowiem rzecz dotyczy okresu przekształceń własnościowych i ewentualnie spraw o których mowa w jednej z najkrótszych ustaw jakie widziałem, ustawie z dnia 21 czerwca 1990 roku o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych - ustawy nadal obowiązującej!

Wiele Osób w potocznych rozmowach, tutaj również, rzuca oskarżenia "przeciw wszystkim i wszystkiemu". Nic gorszego być nie może. Wskazujmy pewne procesy, wskazujmy instytucje, wskazujmy "osoby prawne lub osoby fizyczne które uzyskały niesłusznie korzyść z majątku Skabu Państwa". Tylko tak można doprowadzić do normalizacji, w tym w obszarze działania właściwym spółdzielni mieszkaniowym.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo śląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]