Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

Podwyższenie składek na fundusz remontowy dla nie członków
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Przemek Szalka
nowy

Zodiak: BliŸnięta

PostWysłany: Czw Lis 24, 2016 9:42:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi Drodzy!
Dla sądu sprawa nie nie jest tak oczywista jak dla Państwa i przegrałem.
Mam obawy co do bezstronności Sądu Rejonowego ale to już moje zdanie.
Faktem jest że prawnikiem nie jestem i nad prowadzeniem powództwa się nie znam. Myślę, że to zaważyło o mojej przegranej.
Broni jednak nie składam i dalej twierdze że uchwała rady jest bezprawna!
Czekam na odpis wyroku i w tym miejscu prośba o polecenie prawnika który dobrze zna prawo spółdzielcze. Najlepiej z Warszawy.
P.S.
doświadczony

Zodiak: Panna

PostWysłany: Czw Gru 01, 2016 8:41:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak napisała mi pewna nieznajoma z W-wy: "Co do prawnika z W-wy, to sztandarowy jest Marcin Smoczyński, kancelaria na Senatorskiej 24, tel. 22 827 59 81 ...Jest drogi. Kłopot może być też taki, że może być jakoś związany doradztwem z SM Szaserów i już nie zechce wziąć sprawy z powodu konfliktu interesów.
To właśnie Smoczyńskiego KRS z Jasnej zaangażowała do przeprowadzania WZ w Śródmiejskiej SM, którą pani prezes Rubik zrujnowała. "

Może warto podać nr orzeczenia sądu by moc ewentualnie się zapoznać ze szczegółami.

Temat nie jest prosty. Szkoda jednak, że nie jest Pan członkiem spółdzielni. Jak spółdzielnia jest "bogata" to grzechem jest nie korzystanie z jej dobrodziejstw.

Chyba, że zarząd i RN postawiły zaporowe opłaty za wpisowe i udział członkowski co by się ze wszystkimi nie dzielić.

Jak nie jest Pan członkiem spółdzielni to nie może Pan jako osoba z zewnątrz oceniać jakie decyzje zatwierdza walne zgromadzenie, w tym mieć zastrzeżenia do podziału zysku z pozostałej działalności gospodarczej.

PS. wysłałem do Pana wiadomość na skrzynkę forum.
Powrót do góry
mentor
doświadczony

Zodiak: Koziorożec

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:00:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę chaotycznie jest temat przedstawiany, ale może spróbuję podsumować od strony finansowej:
- spółdzielnia zasiliła fundusz remontowy Twojej nieruchomości w imieniu każdego swojego członka ok 73zł/m2 - czyli powinna dokonać kompensaty należności rozliczonej przez 60 mies - 1,20 zł /m2 co miesiąc
- zamiast podać informację że członkowie przez 60 miesięcy mają obniżone wpłaty na FR o 1,20zł/m2 podniesiono wszystkim FR o 0,95 zł do 3,10. Uwzględniając dofinansowanie 1,20 zł - oznacza że członkowie powinni wpłacać 1,90 zł/m2 a nieczłonkowie 3,10 zł

Tak czy siak wszyscy mieszkańcy mają naliczoną zaliczkę na FR 3,10 a członkowie spółdzielni powinni mieć "rabat" 1,20 zł.Dokładnie to samo napisała spółdzielnia w piśmie:

Kod:
Zatem wbrew sugestiom pozwu członkowie również zapłacili wyższa stawkę, tylko pokrywając ją z zysku – precyzyjnie nie pobranej nadwyżki wyniku finansowego – a nie płacąc z „własnej kieszeni”. Tak, więc obciążenie członka i nie członka z punktu widzenia należnych kwot jest takie same, różne są tylko źródła pochodzenia pieniędzy

Nie napisałeś nigdzie ile faktycznie wynosi nowa zaliczka dla członków spółdzielni- więc nie bardzo wiemy co skażyłeś w sądzie - czy nową zaliczkę 3,10, czy błędne zaliczenie wysokości zysku spółdzielni na fundusz remontowy w imieniu spółdzielców. Osobną kwestią jest to czy "darowizna" dla członków od spółdzielni została opodatkowania i czy spółdzielnia każdemu członkowi wystawiła PIT za ten "prezent"

Ja generalnie skupiałbym się na zawyżonej wysokości FR dla całego budynku:

Cytat:
Z przedstawionego rozliczenia wynika jednak, że wpływy – 70 221,50zł z nieruchomości położonej przy ul. ,,,,,,,,,,,, za rok 2014 przewyższają wydatki - 24 324,65zł.

gdzie zaliczki przewyższają 3krotnie wydatki. Jeżeli spółdzielnia nie przedstawiła uzasadnienia podwyżek w formie planu remontowego na kolejny rok to jest to punkt zaczepienia. Niestety sprawa FR jest bardzo ogólnie opisana w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych - dlatego należy posiłkować się ustawą o własności lokali - która również mówi o obowiązku uiszczania zaliczek na FR. Nawet jeśli te zaliczki są zawyżone to wciąż masz obowiązek je płacić.

Odnośnie sugestii Magdy3 że spółdzielnia musi udowodnić zasadność opłat - zapis w ustawie mówi o opłatach z ust. 1,2 i 4 - czyli o opłatach eksploatacyjnych, a nie zaliczce na FR. Dodatkowo trudno znaleźć podstawę prawną do zwrotu niewykorzystanych zaliczek - czy to w spółdzielni, czy nawet we wspólnocie mieszkaniowej, tak więc zarządca budynku może przetrzymywać twoje pieniądze w nieskończoność na swoim rachunku bankowym i pobierać od nich odsetki.

Dlatego ja uważam że to iż nie jesteś członkiem spółdzielni to błąd taktyczny, ponieważ zgodnie z aktualnym prawem jedynym sposobem sporu - jest kosztowna droga sądowa.
Powrót do góry
Magda3
okiełznany

Zodiak: Lew

PostWysłany: Nie Mar 26, 2017 8:37:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety pan Mentor się pomylił. Opłaty o których mowa w art. 4 ust. 1,2 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych to nie tylko opłaty eksploatacyjne, ale i koszty utrzymania!!!

I żeby nie być gołosłowną cytuję art. 4 ust. 2 ustawy o spółdzielniach...: "Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni..."

Tak więc wymóg przedstawienia kalkulacji opłat, a następnie udowodnienie zasadności wysokości podwyżki obejmuje również fundusz remontowy.

Nie jest trudno znaleźć podstawę prawną do żądania zwrotu zaliczki na FR, bo tą podstawą jest m. in. w/w art. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Płacimy nie mniej i nie więcej niż to jest konieczne!!! Dlatego spółdzielnia, która może żądać opłat zaliczkowo, wszelkie nadwyżki (w tym z FR) musi zwrócić.

Innym tematem jest udowodnienie, że akurat na FR spółdzielnia żąda za dużo. Nie jest to niemożliwe, tylko trudniejsze. W takiej sytuacji spółdzielnia broni się, że zbiera na większy remont, a tak wolno.
Powrót do góry
Przemek Szalka
nowy

Zodiak: BliŸnięta

PostWysłany: Wto Maj 23, 2017 20:35:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po raz kolejny.
Dałem sobie spokój ze sporami z SM. Źle się do tego zabrałem, a po drodze przez prawie dwa lata chęć i zapał ostygł. Jeśli ktoś będzie w podobnej sytuacji to polecam od razu zainwestować w prawnika.
Członkiem SM nie chcę być i już.
P.Szalka
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Prawo spółdzielcze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: