Ładowanie Strony... proszę czekać!

zamknij

Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

Wpływ eksploatacji pieca gazowego CO na koszty ogrzewania

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
JHS
doświadczony

Zodiak: Wodnik

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 21:26:59    Temat postu: Wpływ eksploatacji pieca gazowego CO na koszty ogrzewania Odpowiedz z cytatem

Za ciepłą wodę na szczęście każdy płaci sam w naszym bloku. Każdy ma piecyk gazowy w swoim mieszkaniu. Ile zużyje, tyle płaci. Problem jest z kosztami ogrzewania. Wysokie koszty wynikają z niedostosowania temperatury wody grzewczej do warunków atmosferycznych. Jak wcześniej pisałem piec grzeje pod koniec kwietnia, gdy temperatura na zewnątrz wynosi +20, a nawet +25 stopni. Nawet ciepłolubni zakręcają kaloryfery, tylko wydaje im się, że cudna automatyka sama wyłączy piec. Jednak z tym jest problem. Czujka jest od zachodu. W dni ciepłe listopada, grudnia, stycznia, lutego czy marca słońce tam nie zagląda. Czujka mierzy, że jest zimno. Gdy już wyłączy, to zawsze znajdzie się ktoś, komu się wydaje, że piec się popsuł i zmarznie. Tu jest problem nie tylko pieca, ale również myślenia. Jak kaloryfer jest trochę zimniejszy, bo zadziałała automatyka to u niektórych pojawia się problem zimna i związanych z tym ciężkich chorób. Po prostu, czują się bardziej bezpieczni, gdy mają ciągle gorący kaloryfer. Jednocześnie narzekają na wysokie koszty ogrzewania, bo w innych budynkach mają na gazówce ok. 2,00/1m2 i mają ciepło, a my ponad 4 zł/1m2. Przyczyną tak wysokiej stawki jest również przestarzała konstrukcja pieca. Rok budowy 1995, kaloryfery żeliwne. Nie wykonanie ocieplenia wszystkich ścian tak jak było w projekcie. Grubość ścian ok. 40 cm. Moim zdaniem okna są do wymiany. Przez nie ucieka najwięcej ciepła. W lecie natomiast mieszkanie znacznie się nagrzewa.
Rozliczenie następuje na podstawie faktur. Stawka jest ustalana na podstawie rocznego zużycia + 5% na zapas, koszt energii elektrycznej, opłaty stałe. Mamy dwa liczniki, co podraża koszty o ponad 3000 zł przy taryfie W4, oczywiście mamy fundusz remontowy na kotłownię. Wpłaciliśmy ponad 20 tys. zł Wykorzystany prawie w całości. Ciągle są wymieniane elektrody. Ponoć strasznie się psują. Do tego jeszcze podatki i przeglądy. Możemy śmiało zejść nawet 30% z kosztów ogrzewania, ale trzeba zlikwidować jeden licznik. Ktoś wmówił prezesowi, że bardziej opłaca się mieć dwa. Od przybytku głowa nie boli. Trzeba również przykręcić piec, jak jest odwilż, ocieplenie w marcu, kwietniu. Również w czasie jesieni piec nie zawsze musi grzać. Dwa lata temu, gdy zadzwoniłem w połowie marca do prezesa czemu piec mocno grzeje, a na zewnątrz jest ok. 15 stopni ciepła, ten zaczął coś mówić, że nie wie. Mówił dziwnie, to zapytałem się dlaczego tak mówi. Prezes zaczął wrzeszczeć i rzucił słuchawką. Zadzwoniłem do głównej księgowej. Okazuje się, że w siedzibie spółdzielni grzejniki mają zakręcone, bo jest ciepło. Konserwator obniżył temperaturę grzania naszego pieca. W mieszkaniu nie było już 23 - 24 stopnie bez zakręcania grzejników tylko 21. Jednak po tygodniu piec zaczął grzać przy +10 jakby było -10. O 6 rano miałem w mieszkaniu przy odkręconych kaloryferach ok. 24 stopnie, a nawet więcej. Oczywiście to zmarzluchy zrobiły raban. Na koniec roku wszyscy dostali dopłatę w zależności od wielkości mieszkania od ponad 300 zł do 400 zł. I co? Oczywiście wielkie niezadowolenie, bo zawsze były jakieś zwroty, a tu dopłata i dlaczego, z jakiej racji, przecież było tyle ciepła, ale czy musiało to kosztować? Potem okazało się, że dopłatę zapłaciłem jako pierwszy z naszego budynku nie czekając na koniec lutego. Ten, który domagał się oszczędnego grzania zapłacił pierwszy. Zwroty były jak automatyka pogodowa działała w miarę normalnie. Jak można mieć zwroty jeżeli piec zużył o ok. 4500 m3 gazu więcej, a do wcześniejszych - cieplejszych lat nawet ok. 6000 m3 gazu. Cudów nie ma. Trzeba za zbytki płacić. Tylko dlaczego ja mam się do tego dokładać.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo śląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: