Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 rozliczenie ogrzewania 2009/2010
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Andrzej D
okiełznany


Wiek: 53
Zodiak: Strzelec
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 35

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 18:00:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fix, przecież do wydzielenia się jako wspólnota potrzebna jest jednomyślność, a do wydzielenia się w drodze podziału spółdzielni wystarczy 50%+1 zainteresowanych członków w danej nieruchomości. Oj, coś ludziom odwracasz uwagę od tego co istotne. Podzielić spółdzielnię jest trudno ale jest to możliwe, wydzielić wspólnotę - znacznie trudniej.
_________________
Andrzej
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 19:00:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym zakresie nie zgadzam się z opinią Andrzeja D.

Przepis art. 24 (ze znaczkiem 1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje, że po ustanowieniu odrębnej własności lokali na rzecz innych osób niż spółdzielnia obowiązek zarządzania, o którym mowa, przestaje mieć charakter bezwzględny i może być zdjęty ze spółdzielni z woli właścicieli lokali.

Zgodnie z treścią tego przepisu większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma bezpośredniego podejmowania decyzji (uchwał) i kontroli przez samych właścicieli lokali jest najlepsza i dotychczas nie wymyślono lepszego sposobu zarządzania nieruchomością wspólną.
Oczywiście musi być spełniony warunek, że właściciele lokali są aktywni oraz interesują się sprawami wspólnoty.

Właścicieli we wspólnocie mieszkaniowej wiąże konkretny węzeł współwłasności (np. wspólny budynek, zespół budynków na jednej działce, itp.), a molochowate spółdzielnie mieszkaniowe to relikt minionej epoki z radami nadzorczymi,zarządami, związkami rewizyjnymi, lustratorami itp. utrzymywanymi przez spółdzielców.
Utrzymywanie pracowników "na etacie" spółdzielni generuje większe koszty niż powierzenie zarządu licencjonowanemu zarządcy nieruchomości.

Pocieszającym jest jedynie fakt, że z każdym dniem spółdzielczości ubywa, ginie z każdym przekształconym na własność mieszkaniem.
Powrót do góry
Andrzej D
okiełznany


Wiek: 53
Zodiak: Strzelec
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 35

PostWysłany: Nie Lis 21, 2010 20:07:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z przewidywaniami nikt się tym nie zainteresował. Wróżę obecnej spółdzielczości długie i dostatnie życie.
_________________
Andrzej
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 833

PostWysłany: Nie Lis 21, 2010 22:54:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzeju, wbrew temu co piszesz, Twoja informacja o wydzieleniu się z dużej spółdzielni jest bardzo interesująca i przede wszystkim inspirujaca i stąd mój apel o podanie wiecej szczegółów tej operacji.

Tak jak Ty uważam, że zamiast kopać się z koniem tj. sądzić latami ze spółdzielnią, najlepiej wziąć z nią rozwód. Twoimi doswiadczeniami zaintersowałem już innych. Tworzenie wspolnot w ramach spoldzielni moim zdaniem jest prawie niewykonalne.

Zastanawia mnie, dlaczego o Was jako przykladzie do naśladowania nie piszą na .bialostockiej stronie www.slonecznystok.pl?
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 833

PostWysłany: Pon Lis 22, 2010 14:44:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Andrzeju,

na dowód tego, że nie "ściemniam" podaję poniżej tekst maila otrzymanego przed chwilą od kolegi z południa Polski. Kolega niefortunnie użył zwrotu "zakładanie spółdzielni" mając na myśli wydzielanie się poszczególnych nieruchomości ze spółdzielni, do czego go usilnie namawiam.

Pozdrawiam i liczę na Pana udzial w podancyh ponizej przedsięwzięciach.

"W czwartek widzę się z kolegą który mi pomoże napisać projekt ogólnopolskich szkoleń, finałowej konferencji, wydania publikacji. Główny nacisk położylibyśmy na szkolenia w zakresie zakładania spółdzielni i wspólnot, ale też prawa spółdzielczego. Będę się jeszcze z tobą wielokrotnie w tej sprawie kontaktował z prośbą o pomoc. Przewiduję wynagrodzenia dla koordynatorów itp.
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony


Wiek: 61
Zodiak: Rak
Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 146

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 16:33:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oto odpowiedz firmy rozliczajacej c.o. w naszej spoldzielni na stawiane pytania w zwiazku z niejasnosciami rozliczen-----
w zwiazku z wplywem kolejnego pisma w sprawie rozliczen c.o. informujemy, ze wszelka korespondencja z lokatorami moze byc prowadzona wylacznie za posrednictwem S.M. zarzadzajacej nieruchomoscia. W zwiazku z powyzszym pismo pozostawiamy bez odpowiedzi.

Dodam jeszcze , ze piszac pisma do spoldzielni w sprawie nieprawidlowosci w rozliczeniach c.o. S.M. jak to zwykle bywa odpowiada , ze wszystko jest zgodne z prawem i przepisami.
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 17:03:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Spółdzielcy !

Dla pełnej przejrzystości zasadnym wydaje się przypomnienie nazewnictwa i procedur w odniesieniu do czynności podziału spółdzielni mieszkaniowej oraz procesu tworzenia wspólnoty mieszkaniowej w zasobach spółdzielczych.

Jeżeli chodzi o podział spółdzielni, to sprawa wydaje się prosta z formalno - prawnego punktu widzenia.
Procedura podziału jest uregulowana w dziale XI art. od 108 do 112 ustawy - Prawo spółdzielcze.
W wyniku podziału molochowatej spółdzielni mieszkaniowej najczęściej powstanie autentyczna np. jednobudynkowa spółdzielnia mieszkaniowa.

Podejmując działania zmierzające do podziału spółdzielni warto korzystać z informacji udostępnianych na http://www.uwlaszczenie.pl/Zaś co do wyjścia wspólnoty mieszkaniowej z reżimu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i przejścia do powszechnego reżimu wspólnotowego (art. 24 ze znaczkiem 1 i art 26 u.s.m.) należy brać pod uwagę następujące okoliczności:

1/ wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu w danej nieruchomości.
Jednak jest to tzw. "niedziałająca" lub "uśpiona" wspólnota mieszkaniowa.
Faktem jest, że już po wyodrębnieniu pierwszego lokalu powstaje z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa, ale nie oznacza to, że automatycznie, z chwilą powstania wspólnoty, w pełnym zakresie zastosowanie znajdują przepisy ustawy o własności lokali.

2/ Przejście takiej wspólnoty mieszkaniowej z systemu autonomicznego/spółdzielczego/ do powszechnego modelu wspólnotowego może nastąpić na dwa sposoby:

a/ z mocy prawa, gdy wszystkie lokale w danej nieruchomości zostaną wyodrębnione (art. 26 u.s.m.)

b/ w warunkach podjęcia uchwały, o której mowa w art. 24 ze znaczkiem 1 u.s.m.
Wówczas powstaje w danej nieruchomości wspólnota mieszkaniowa, której członkami są właściciele lokali wyodrębnionych i spółdzielnia, jako właściciel lokali niewyodrębnionych.

W doktrynie prawa ugruntowany jest pogląd, że przepis art. 24 ze znaczkiem 1 u.s.m. winien być pojmowany jako norma umożliwiająca większości właścicieli lokali zniesienie zarządu nieruchomością wspólną wykonywanego przez spółdzielnię mieszkaniową.

[b]Zmiana tak określonego sposobu zarządu (tj. wybór innego zarządcy) wymaga podjęcia uchwały zaprotokołowanej przez notariusza ( art. 18 ust. 2a u.w.l.)[/b]
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 15:52:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zainteresowanym problematyką "robienia spółdzielców na ciepło" polecam artykuł pt.
"Koszty ciepła w spółdzielniach mieszkaniowych"
dr inż. Ryszard Śnieżyk, Administrator nr 6/2010


Więcej na: http://www.administrator.media.pl/eksploatacja/id283,Koszty-ciepla-w-spoldzielniach-mieszkaniowych.html
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]