Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 KOSZTY OGRZEWANIA

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
teresa.teresa
doświadczony


Wiek: 61
Zodiak: Rak
Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 146

PostWysłany: Pon Mar 08, 2010 15:49:28    Temat postu: KOSZTY OGRZEWANIA Odpowiedz z cytatem

mam pytanie-- jak sa dzielone ogolne koszty ogrzewania w panstwa spoldzielniach
czy na 50% koszty stale i 50 % koszty zmienne
czy tez w innej proporcji
Powrót do góry
Jaromir Gazy
doświadczony
Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 833

PostWysłany: Pon Mar 08, 2010 18:55:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W mojej społdzielni na szczęscie nie ma gównianych podzielnikow i nie ma problemu podzalu kosztow na zmienne i stale.
natomiast we wspolnocie, ktorej jestem czlonkiem, wykombinowano koszty stałe 0,54 i zmienne 0,46.
Wiem z innych spoldzielni, ze waha sie to od 0,3 do 0,7!
Nie ma na to żadnych obowiązujacych reguł i firmy rozliczające godzą się na wszystko w myśl zasady "nasz klient nasz pan!"
ISTA rozliczająca podzielniki zaleca np. podział nie wiecej niż 0,5 (stale) i 0,5 (zmienne). generalnie im koszty stałe są wieksze tym mniejszy wpływ na zużycie ciepła ma właścicle lokalu.
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony


Wiek: 61
Zodiak: Rak
Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 146

PostWysłany: Wto Mar 16, 2010 18:13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

planowane koszty centralnego ogrzewania na 2010r

podstawa - wykonanie za 10 miesiecy 2009r
wzrost - wskaznik inflacji GUS 3,5%

rodzaj kosztu-------- wykonanie---------- plan 2010r

zakup wegla---------69 000 --- ------- 100 000
energia elektr.------ 4 000 ------------ 4 900
amortyzacja ------- 9 000 ------------ 9 100
wynagrodzenia ----- 6 000 ------------- 14 000
skladki ZUS ------ 1 100 ------------- 2 600
zakup materialow---- 1300 ------------ 1 900
pozostale koszty ---- 6 000 ------------- 7 600
narzut kosztow
ogolnych -------23 000 -------------- 45 000
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 15:13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.brunpolserwis.pl/download/Indywidualne%20rozliczanie%20koszt%F3w%20ciep%B3a%20c.o.%20i%20c.w.u..doc.

Jerzy Materek

Indywidualne rozliczanie kosztów ciepła c.o. i c.w.u.
w budownictwie wielolokalowymStreszczenie

Wzrastające koszty energii cieplnej motywowały wielu Właścicieli nieruchomości do zmiany sposobu rozliczeń kosztów wewnątrz budynku wielolokalowego z ryczałtowego (uśrednionego - niezależnego od poboru ciepła lokalu) na wg zużycia (określonego na pod-stawie urządzeń pomiarowych).

Dotychczas nie przyjęto uregulowań prawnych rozstrzygających kompleksowo wg ja-kich zasad rozliczać koszty ciepła wewnątrz budynku wielolokalowego.
Zapisy Prawa Energetycznego znowelizowanego w 2005r (art. 45a ) zawierają luki, które powodują różną jego interpretację, w wyniku czego dochodzi do popełniania licznych błędów przy indywidualnym podziale kosztów na poszczególne lokale.

Kilkunastoletnia praktyka firm rozliczeniowych i zarządców nieruchomości w zakresie indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła (c.o. i c.w.u.) dotychczas także nie zaowocowała wypracowaniem jednoznacznego sposobu podziału kosztów wewnątrz jednostki rozliczeniowej.

Często spotykana praktyka w zakresie rozliczania zbyt dużej części kosztów wg wskazań urządzeń pomiarowych powoduje znaczne błędy w podziale kosztów na poszczególne lokale.
Konieczność pilnego wprowadzenie stosownych regulacji prawnych uzasadniają wysokie i ciągle wzrastające koszty ciepła, a także bardzo duża grupa indywidualnych odbiorców ciepła (6 -7mln).
Wprowadzenie zmian będzie mało bardzo pozytywny wpływ na zwiększenie odczucia sprawiedliwego podziału kosztów ciepła, a co za tym idzie społecznej akceptacji indywidualnych systemów rozliczeń kosztów ciepła c.o. i c.w.u. (Indywidualne opomiarowanie lokali motywuje użytkowników do racjonalnego gospodarowania ciepłem.)
W referacie zwrócono uwagę na zasadność podziału kosztów na trzy grupy i zaproponowano najistotniejsze uwarunkowania, które należy uwzględnić przy nowelizacji Prawa Energetycznego, a także w regulaminach przyjmowanych przez Właścicieli lub Zarządców nieruchomości.

Mimo wieloletniego funkcjonowania w Polsce systemów indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła c.o. i c.w.u., dotychczas nie przyjęto uregulowań prawnych kompleksowo rozstrzygających wg jakich zasad rozliczać koszty ciepła wewnątrz budynku wielolokalowego.
Kilkunastoletnia praktyka firm rozliczeniowych i zarządców nieruchomości w zakresie indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła (c.o. i c.w.u.) dotychczas także nie zaowocowała wypracowaniem jednoznacznego sposobu podziału kosztów wewnątrz jednostki rozliczeniowej.

Często spotykana praktyka w zakresie rozliczania zbyt dużej części kosztów wg wskazań urządzeń pomiarowych powoduje znaczne błędy w podziale kosztów na poszczególne lokale.
Błędy te są pogłębiane, jeśli nie wszystkie grzejniki w lokalu zostały wyposażone w podzielniki kosztów ciepła, co najczęściej dotyczy nieopomiarowanych grzejników w łazienkach, a także, co jest spotykane nawet w kuchniach.
Rezygnacja z opomiarowania łazienek najczęściej wynika z uzasadnionych obaw Użytkowników lokali o rejestrowanie przez podzielnik darmowego ciepła niepochodzącego z instalacji c.o..

Występuje nieuzasadnione zawyżenie zmiennych kosztów ciepła rozliczanych
wg urządzeń pomiarowych, co ma wpływ na niesprawiedliwy podział kosztów wewnątrz budynku wielolokalowego.

Najczęściej rozliczano koszty ogólne c.o. dla budynku wg proporcji:
30 % koszty stałe - wg powierzchni lokali
70% koszty zmienne – wg wskazań podzielników

Natomiast zdecydowana większość administracji mieszkaniowych rozliczając koszty ciepłej wody, 100% kosztów rozlicza wg wskazań wodomierzy.

Taki sposób rozliczania kosztów zmiennych powoduje znaczące błędy podziału kosztów na poszczególnych Użytkowników, gdyż wg wskazań urządzeń rozliczane są koszty wspólne (dot. c.o.) lub koszty wspólne i stałe koszty (dot. c.w.u.), które nie są zależne od ilości ciepła zmierzonego za pomocą zamontowanych urządzeń.

Skutkiem zawyżania zmiennej części kosztów jest przenoszenie kosztów wspólnych lub stałych na Użytkowników lokali, którzy z różnych względów zużywają duże ilości ciepła i wody.
Lokale, w których podzielniki kosztów c.o. rejestrują niewielkie ilości lub zerowe zużycia, korzystają z ciepła wspólnego nie partycypując w ich kosztach.
To samo można od-nieść do kosztów ciepła zawartego w c.w.u., gdzie użytkownicy mają małe lub zerowe wskazania wodomierzy.

Uwzględniając w/w uwarunkowania spośród 100% kosztów ogólnych zakupu lub produkcji ciepła ( c.o. i c.w.u.) dla jednostki rozliczeniowej (budynku) należy wyodrębnić trzy grupy kosztów, do których trzeba zaliczyć:

a) koszty stałe – rozliczane wg powierzchni lub kubatury lokali (dla c.w.u- wg lokali).
Koszty te obejmują opłaty stałe wynikające z mocy zamówionej u dostawcy ciepła, które są płacone przez cały okres rozliczeniowy lub koszty stałe związane z eksploatacją własnej kotłowni,

b) koszty wspólne – rozliczane wg powierzchni lub kubatury lokali. Koszty wspólne c.o. obejmują: ogrzanie powierzchni ogólnodostępnych (klatki schodowe, pralnie, suszarnie itp.) oraz ciepło emitowane przez piony i poziomy instalacji centralnego ogrzewania, przenikanie ciepła przez ściany. Koszty wspólne c.w.u. obejmują: straty ciepła w czasie cyrkulacji c.w.u.,

c) koszty zużycia – rozliczane wg wskazań urządzeń pomiarowych. Koszty zużycia c.o. to koszty ciepła wyemitowanego przez grzejniki zamontowane w poszczególnych lokalach - rozliczane wg podzielników kosztów lub ciepłomierzy lokalowych.
Koszty zużycia ciepła zawartego w c.w.u,. to koszty podgrzania wody dostarczonej do lokalu.

Ze względu na różnorodność rozwiązań techniczno-eksploatacyjnych mających wpływ na wysokość kosztów wspólnych, zasadnym jest nie pozbawianie Właścicieli lub Zarządców nieruchomości, decydowania o procentowym podziale kosztów zmiennych (wynikających z wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego lub ilości zużytego paliwa) na koszty wspólne i koszty zużycia.

Proponowany podział kosztów zmiennych w jednostce rozliczeniowej:

Koszty wspólne – rozliczane wg powierzchni lub kubatury lokali: od 20 do 50%
Koszty zużycia – rozliczane wg wskazań urządzeń pomiarowych: od 50 do 80%.


Uwagi i wnioski, które należy uwzględnić przy opracowywaniu zmian w aktach prawnych lub regulaminach indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła.

1. Rozliczając koszty stałe dla lokali użytkowych o zróżnicowanej wysokości i innym zapotrzebowaniu na ciepło niż lokale mieszkalne usytuowane w tym samym budynku należy zastosować współczynnik uwzględniający te różnice.

2. Podział kosztów ciepła centralnego ogrzewania wg urządzeń pomiarowych należy wykonywać uwzględniając współczynniki redukcyjne, rekompensujące niekorzystne usytuowanie lokalu w bryle budynku.

3. Podzielniki kosztów ogrzewania służące do pomiaru ciepła pobranego z wewnętrznej instalacji c.o. budynku muszą być zamontowane na każdym grzejniku znajdującym się w lokalu.

4. Zużycie i koszt ciepła pobranego do ogrzania pomieszczeń ogólnodostępnych w budynku wielolokalowym należy określić na podstawie wskazań podzielników kosztów c.o. lub ciepłomierzy, a koszty ciepła rozliczyć na użytkowników lokali korzystających z tych pomieszczeń.

5. Zaliczkę na poczet opłat za c.o. należy prognozować dla poszczególnych lokali na podstawie zużycia i kosztu ciepła z minionego okresu rozliczeniowego.

6. Okres rozliczeniowy powinien rozpoczynać się 1–go dnia dowolnego miesiąca.

7. Długość okresu rozliczeniowego to dla:
- c.o. - 12 miesięcy,
- c.w.u. - 6 lub 12 miesięcy

8. Obciążenie kosztami zużycia lokali nieopomiarowanych – wg 150 % max zużycia
w innym lokalu opomiarowanym w tej samej jednostce rozliczeniowej.

9. Rozliczenie lokali z nie odczytanymi urządzeniami pomiarowymi – obciążenie wg 120% max zużycia w innym lokalu opomiarowym.

10. Użytkownik bez względu na tytuł prawny do lokalu zobowiązany jest udostępnić lokal do:
- zamontowania lub wymiany urządzeń pomiarowych,
- kontroli wskazań i prawidłowości zamontowania urządzeń pomiarowych,
- odczytu urządzeń pomiarowych.

11. Użytkownik lub właściciel lokalu zobowiązany jest ponosić koszty:
- montażu, naprawy, wymiany i ew. legalizacji urządzeń pomiarowych,
- odczytu urządzeń pomiarowych i indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła.

12. Wniesienie reklamacji do otrzymanych rozliczeń nie zwalnia użytkownika lokalu z obowiązku uregulowania opłaty za ciepło.
Powrót do góry
kowal1102
doświadczony
Dołączył: 23 Lip 2006
Posty: 154

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 15:59:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

streszczenie o rozliczeniu ciepła - to niestety truizmy , informacje zupełnie nieprzydatne nikomu bo wszystkim wiadome. Nie rozwiązany Problem to kwestia współczynników czyli ich dobór. Jak mawiał mój profesor: "wszystkie współczynniki są świadectwem ignorancji ich autorów w temacie." Omówienie jak być powinno pasuje do innego pobożnego życzenia, że w kraju będzie dobrze byle wszyscy byli zdrowi i bogaci.
Powrót do góry
teresa.teresa
doświadczony


Wiek: 61
Zodiak: Rak
Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 146

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 17:27:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety w naszej spoldzielni wspolczynniki sa bardzo wysokie, wyzsze anizeli byly przy podzielnikach wyparkowych. Zarzad nie umie tego czlonkom wytlumaczyc dlaczego teraz przy zmianie podzielnikow na elektroniczne wspolczynniki sa wyzsze. W rozliczeniu za c.o. po korekcie wspolczynnikow w/g wskazan zuzycia przez podzielnik jednostek , okazuje sie ze dane mieszkanie ma przypisane wiecej jednostek zuzycia. Np. ogolne zuzycie jednostek w mieszkaniu wynioslo 3126, natomiast przez korekte wspolczynnika tych jednostek do rozliczenia jest 3545. kombinacje ze szok.
Zapoznalam sie z rozliczeniem za c.o. w innej spoldzielni, gdzie maja bardzo niskie wspolczynniki, w mieszkaniu zuzyto ogolnie ponad 15 000 jednostek, natomiast do rozliczenia przyjeto 3411 jednostek. Wlasnie dzieki tym wspolczynnikom jest taka roznica i to na korzysc lokatora a nie spoldzielni. Dodac jeszcze nalezy ze w tym mieszkaniu jest zima bardzo cieplo, mozna chodzic na letniaka, a doplaty do ogrzewania bylo tylko okolo 80 zl.bo nie oszczedzano na ogrzewaniu.
Wszystko zalezy od programow firm rozliczeniowych c.o.--- to jest dowod porownujac nasza i inna spoldzielnie.
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 17:29:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kowal1102 napisał między innymi cyt."...informacje zupełnie nieprzydatne nikomu bo wszystkim wiadome"

Stare ludowe powiedzenie mówi; " ...jeżeli coś jest wiadome wszystkim to znaczy nikomu..."

Gdyby faktycznie tak było, jak pisze kowal1102 to użytkownicy lokali mieszkalnych już dawno powinni zrozumieć, że podział kosztów centralnego ogrzewania w oparciu o tzw. podzielniki kosztów jest tylko doskonałą okazją zarobienia kasy przez firmy, które się tym zajmują.

Zarządca nieruchomości (np. spółdzielnia) pozbywa się części zajęć związanych z rozliczaniem kosztów c.o. i zleca to firmie zewnętrznej oczywiście na koszt użytkowników lokali.

Ci "wszystko wiedzący" użytkownicy lokali płacą dodatkową "opłatę frajerską" od każdego podzielnika za rozliczenie.

Korzyść z tego żadna dla użytkowników lokali, gdyż wystarczy po sezonie grzewczym sporządzić na własny użytek analizę porównawczą podziału kosztów c.o. w swoim budynku wg. podzielników i np. wg.kubatury pomieszczeń, czy też wg. udziałów w nieruchomości wspólnej.

Wnioski z takiej analizy są jednoznacznie korzystne na rzecz odejścia od podzielników kosztów.
Powrót do góry
kowal1102
doświadczony
Dołączył: 23 Lip 2006
Posty: 154

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 22:04:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że powyższy wywód jest pozbawiony racji. Tak jak proponuje,mogłoby się dziać w państwie Utopia gdzie wsyscy są nie tyle zdyscyplinowni ile posiadają głębokie poczucie odpowiedzialności wobec grupy do której przynależą. Gdyby nie podzielniki, to wiele energii poszłoby w atmosferę bo "przecież za to nie płacę". Podzielniki, jakkolwiek niedoskonale, spełniają częściowo swoją rolę dyscyplinując społeczeństwo które "koń jaki jest, każdy widzi."
Problemem jest bardziej precyzyjne określenie wartości stosowanych współczynników. Ale kto to ma zrobić? Administracje spółdzielni zarządzające tysiącami lokali? Na pewno nie. To wymaga głębokiej analizy i wręcz podjęcia jednostkowych studiów jednobudynkowych. Uważam za bezsens że w budynku kilkuklatkowym, złożonym w zasadzie z 3. samodzielnych budynków ustawionych szeregowo, mieszkaniom usytuowanym na 2. szczytach tasiemca , przypisano takie same współczynniki jak mieszkaniom usytuowanym wśrodku tasiemca które byłyby szczytowymi, gdyby 3 budunki nie stykały się. Szczelina dylatacyjna (zresztą niewidoczna z zewnątrz) nie upoważnia do traktowania mieszkań środkowych tak samo, jak mieszkań na ścianach szczytowych tasiemca. Wniosek: po co w RP spółdzielnie zarządzające tysiącami mieszkań?
Powrót do góry
janc
doświadczony


Wiek: 73
Zodiak: Koziorożec
Dołączył: 24 Gru 2007
Posty: 159
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 22:38:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pełni podzielam obawy o nieodpowiedzialnych zachowaniach lokatorów przy braku podzielników. Problemem są współczynniki korygujące.
Największym problemem są jednak złe programy rozliczające - przeważnie z RFN - nie uwzględniające braku izolacji pionów CO! W RFN jest ustawowy obowiązek ich izolacji. Z tego powodu są tak rażące rozbieżności w opłatach za CO między lokatorami.
Już wiele lat trwają prace na ten temat i końca nie widać.
Gdyby lokatorzy zachowywali się solidarnie i prawidłowo operowali termozaworami, to najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z podzielników.
Powrót do góry
kowal1102
doświadczony
Dołączył: 23 Lip 2006
Posty: 154

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 1:24:49    Temat postu: wiaraw cuda :) Odpowiedz z cytatem

ad wypow. "janc": "najlepiej byłoby" - przecież to marzenie bo tak nigdy nie będzie. Natomiast zwracam uwagę, że nikt nie kazał zarządom, by rozliczene ciepła zlecały na zewnątrz. Podzielniki ciepła nie są własnością spółdzielni ale są dzierżawione. Toż to jeszcze jeden sposób dojenia członków. Zamiast zakupić podzielniki i podjąć rozliczenie we własnym zakresie, warto było (oczywiscie, za godziwą prowizję) zlecić to na zewnątrz. Można w ciemno założyć(to sposób rozumowania zarzadów) że spółdzielcy i tak nie zorientują się o co chodzi.
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 9:26:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kowal1102 pisze cyt"...Gdyby nie podzielniki, to wiele energii poszłoby w atmosferę bo "przecież za to nie płacę". Podzielniki, jakkolwiek niedoskonale, spełniają częściowo swoją rolę dyscyplinując społeczeństwo które "koń jaki jest, każdy widzi."

Wobec tego proponuję odpowiedzieć sobie na dwa proste pytania:

1/ Czy dzięki podzielnikom naprawdę oszczędzamy ?

2/ Czy zastosowanie podzielników kosztów daje możliwości racjonalnego zużywania ciepła i przełożenia takich zachowań na efekty ekonomiczne ?

Odpowiedź na w/wym. pytania brzmi: - oczywiście, że nie.

Źródłem oszczędności jest wprowadzenie całego systemu regulacji i rejestracji ciepła: automatyka w węźle, grzejnikowe zawory termostatyczne i ciepłomierz główny w budynku.

Natomiast podzielniki na część użytkowników lokali działają "porażająco".
Wskutek niezrozumienia, złej woli lub celowo podejmują działania nieracjonalne polegające na dokręcaniu grzejnikowych zaworów termostatycznych na ful.
Do czego to prowadzi....?
Czy na tym ma polegać ta dyscyplinująca rola podzielników...?
Powrót do góry
baska
doświadczony


Wiek: 71
Zodiak: Wodnik
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 92
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 17:37:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciepło jest towarem i każdy konsument ma prawo wiedziec za jaka jego ilośc musi zapłacic. Są wśród nas konsumenci zmanierowani zaszłościami (wszystkim w/g potrzeb) i do takich szanowny Fix należy. Na oba pytania jest tylko jedna logiczna odpowiedź "tak".Żeby pojąc dyscyplinującą rolę podzielników trzeba poznac właśnie tę ich rolę. O dokręcaniu na ful pierwszy raz czytam. Ja zakręcam na gwiazdkę-śnieżynkę,
jak trzeba odkręcic to najwyżej na dwójkę, tej zimy dwa razy to się zdażyło. Fula używam przy innych okazjach.
Podzielniki nie są ideałem ale przy możliwościach naszych kieszeni stanowią środek do oszczędzania i portfela i czystości powietrza.
A "porażająco" działają na mnie takie jak wyżej wypowiedzi.
_________________
<razem łatwiej>
Powrót do góry
Fix
doświadczony


Wiek: 63
Zodiak: Lew
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 937
Skąd: VISITSILESIA

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 18:29:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę czytać ze zrozumieniem, chyba że mamy do czynienia z przypadkiem analfabetyzmu funkcjonalnego (patrz w Google...)

Wystarczy u zarządcy swojej nieruchomości zapoznać się z dowodami księgowymi zakupu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, aby przekonać się że faktury wystawiane przez firmę ciepłownicza uwzględniają wiele składników.

Jednym z nich jest tzw. moc cieplna zamówiona, za którą trzeba zapłacić niezależnie od faktycznego zużycia ciepła.
Na ogół moc cieplna zamówiona ustalana jest metodą "na oko", gdyż lud spółdzielczy i tak za to zapłaci.
Można to odnieść do rozliczeń dostawy rosyjskiego gazu gdzie obowiązuje zasada "bierz lub płać"
W rzeczywistości chodzi o "bierz lub nie, ale płacisz tak czy owak"

Żeby realnie oszczędzać energię cieplną dostarczaną do budynku wielolokalowego w pierwszej kolejności trzeba rzetelnie wykonać audyt energetyczny czego potwierdzeniem jest tzw. certyfikat energetyczny budynku.

Dopiero na tej podstawie można w umowie z przedsiębiorstwem ciepłowniczym określić w miarę odpowiednią moc cieplną zamówioną.

Natomiast "zabawa" w podział kosztów na podstawie wskazań tzw. podzielników kosztów to dobry interes dla firm rozliczeniowych, ułatwienie dla organów spółdzielni oraz manipulowanie ludem spółdzielczym.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Województwo wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]