Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 Oświadczenie Zarządu Głównego KZLiS z dnia 27.06.2009

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
admin
Zarządca Forum


Wiek: 38
Zodiak: Strzelec
Dołączył: 06 Mar 2005
Posty: 117
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Lip 01, 2009 22:01:24    Temat postu: Oświadczenie Zarządu Głównego KZLiS z dnia 27.06.2009 Odpowiedz z cytatem

OŚWIADCZENIE
ZARZĄDU GŁÓWNEGO
KRAJOWEGO ZWIĄZKU LOKATORÓW I SPÓLDZIELCÓWZarząd Główny Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców od wielu lat postuluje całkowite rozwiązanie bardzo złego i niemoralnego systemu, który Parlament RP na początku lat 90-tych ustawowo usankcjonował nazywając go „pomocą państwa w spłacie tzw. starych kredytów mieszkaniowych”. W ostatnich latach 2006-2009 wydawało się, iż jesteśmy blisko tego celu. Najpierw Prawo i Sprawiedliwość, będąc w końcowej fazie prac legislacyjnych potknęło się, wybierając niezrozumiałym kosztem rozwiązanie Parlamentu. Potem nastały dwa lata ciężkiego okresu, kiedy przyszło nam od nowa przekonywać kolejną ekipę rządową, tym razem głównie Platformy Obywatelskiej do skutecznych a jednocześnie bardzo prostych rozwiązań, całkowicie zadowalających zadłużonych spółdzielców. Kiedy jesienią 2008 r. wspomagające nas (profesjonalne) eksperckie zespoły postawiły druzgocące nie do odparcia krytyczne opinie, zdaliśmy sobie sprawę, iż system spłaty starych kredytów wywołał wśród decydentów zakłopotanie a tym samym wolę rozwiązania problemu. Jednakże mieliśmy wielkie obawy co do kierunku tych rozwiązań. Zwłaszcza w sytuacji kiedy wpływowe środowisko polityczno -bankowe, które dotychczas korzystało z tego systemu nie zamierzało tutaj z tego rezygnować.

Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców uparcie przekonywał, iż projekt zmian w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych….., nad którym trwają daleko zaawansowane prace w Komisji Infrastruktury (druk nr 462) jest tym projektem, który należy dokończyć i który należy uchwalić. Na przepisy zawarte w tym projekcie czeka ponad sto tysięcy rodzin w całym kraju. W tym projekcie znajduje się rozwiązanie kończące całkowitą spłatę kredytu. Jest też rozwiązanie radykalnie obniżające się kwotę nominału, której wysokość zawarta w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w wielu wypadkach jest rażąco niesprawiedliwa. Tym samym uwłaszczenie spółdzielców objęłoby ostatnią liczną grupę spółdzielców.

Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców w ostatnich dniach został zaskoczony treścią opublikowanego na stronach internetowych Sejmu RP, projektu zmiany ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych…(druk nr 2065)

W naszym odczuciu, projekt ustawy autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej, jest kolejną próbą dalszego skomplikowania problemu jakim jest spłata osławionych tzw. starych kredytów mieszkaniowych. Forsujący swój nowy projekt, politycy PO muszą zdać sobie sprawę z tego, że proponowane przez nich rozwiązania właściwie nie wnoszą nic nowego. Zapewne pod wpływem rad dotychczasowych lobbystów, w swoim projekcie kosmetycznie poprawiają skompromitowany system, który daje olbrzymie i nienależne już korzyści bankowi PKO BP.

Ubiegłoroczny wyważony i merytoryczny apel KZLiS, wzywający Parlament RP do całkowitej likwidacji skutków wynikających z dalszego funkcjonowania złego systemu został przez posłów Platformy Obywatelskiej zlekceważony. Obrazowo ujawnialiśmy lichwiarski sposób, który bez kontroli drenuje tak portfele spółdzielców jak i w jeszcze większym stopniu budżet państwa. Pomimo tego, iż nasze ekspertyzy wywołały duże zainteresowanie mediów a także wielu autorytetów, zostały jak widać zbagatelizowane. Należy tutaj stwierdzić, iż w trwającej w tym czasie wśród Parlamentarzystów dyskusji, byliśmy przekonani, iż problem wreszcie znajdzie korzystne dla tej grupy spółdzielców rozwiązanie. Niestety myliliśmy się, stratedzy Platformy Obywatelskiej markując swoje zaangażowanie przy pracach nad drukiem nr 462 tak długo manipulowali pracami Komisji Infrastruktury, aż doprowadzili do sytuacji by oznajmić zawiedzionym spółdzielcom, iż znaleźli inny, lepszy sposób na rozwiązanie problemu. Rządowi eksperci wspomagając 47 posłów Platformy Obywatelskiej szybko opracowali projekt, który całkowicie rozmija się ze słuszną tezą co do jak najszybszego zakończenia spłaty kredytów. Tezą, która dotąd była celem dla posłów w dotychczasowych pracach nad projektem zawartym w druku 462. Zarząd Główny KZLiS oceniając zachowanie kierownictwa PO, podejrzewa, iż nie wiedząc jak postawić tamę wobec aferalnego systemu w spłacie starych kredytów, postanowili oni podobnie jak poprzednie ekipy rządowe nie przeszkadzać w dalszym funkcjonowaniu przepisów skompromitowanej ustawy. Zadziwiający jest fakt, iż w najbardziej aferalnej części obowiązującej ustawy, posłowie PO w swoim projekcie nie zaproponowali absolutnie żadnej zmiany. Uczynili tak, bowiem nie byli w stanie zająć zdecydowanego stanowiska wobec zachłannego wyciągania z kasy budżetu państwa tzw. pomocy dla Banku PKO BP.

Lichwiarski system, który od lat skutecznie wciągał w swoje uzależnienie różnej barwy środowiska polityczne, będzie dalej funkcjonował. Dzięki takim pomysłom, ustawa po ewentualnym uzupełnieniu jej nowymi propozycjami PO, co jest absurdem, zamiast wspomóc spółdzielców w jeszcze większym zakresie wspomoże olbrzymimi pieniędzmi Bank PKO BP.

Kredyty udzielone w latach 1988 – 1992 spółdzielniom, w zdecydowanej większości zostały spłacone. O co więc tutaj chodzi? Ano o to, by skonstruowane przed laty, (przez polityków powiązanych z bankiem PKO BP) lichwiarskie odsetki od odsetek i jeszcze te olbrzymie kwoty corocznej daniny, którą nazbyt gorliwie i bezkrytycznie budżet państwa obdarowuje bank, płacić w nieskończoność.

Taki jest interes i taki jest zły system, który dla polityków PO jest za trudny by go radykalnie uciąć. Przykro nam powiedzieć, ale owocem tej gry jest pozorowane działanie PO w kwestii wprowadzenia w ustawie korzystnych dla spółdzielców zmian. Jednocześnie liderzy tej partii nie kryjąc się specjalnie z tym, zadbali z wielka troską o to, by funkcjonujący system chronił w dalszym ciągu interesy PKO BP.

Zarząd Główny Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców zdecydowanie stwierdza, iż w interesie ponad stu tysięcy spółdzielczych polskich rodzin nie pozwolimy narzucić tej grupie społeczeństwa propozycji, które w swych skutkach powielają błędny i lichwiarski system. Nadal, konsekwentnie opowiadamy się za całkowitym rozwiązaniem kompromitującego Państwo Polskie złego systemu, na mocy którego funkcjonuje spłata tzw. starych kredytów mieszkaniowych. Tylko całkowite w jak najszybszym czasie, rozwiązanie problemu spłaty starych kredytów, jest naszym postulatem od którego nie odstąpimy. Próba kolejnego komplikowania naszej i tak już nieciekawej sytuacji jest brutalnym sposobem zademonstrowania sondażowej wiary Platformy Obywatelskiej w to, że ich racja to racja całego narodu. My, spółdzielcy mieszkaniowi będący członkami Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców pozostajemy przy racji ponad stu tysięcznej grupy spółdzielczych rodzin.


Konin, dnia 27 czerwca 2009r.


Prezes KZLiS
Andrzej Krzyżański

zobacz newsa na http://www.kzlis.konin.pl/node/62
_________________
Bez wiary potykamy się o źdźbło słomy, z wiarą przenosimy góry.
Soren Kierkegaard (1813 - 1855)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Z życia KZLIS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]