Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna

 PETYCJA KZLiS ORAZ UCZESTNIKÓW PROTESTU w Grodzisku Maz.

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Prezes
GośćPostWysłany: Pon Maj 01, 2006 8:12:06    Temat postu: PETYCJA KZLiS ORAZ UCZESTNIKÓW PROTESTU w Grodzisku Maz. Odpowiedz z cytatem

PREMIER RZĄDU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Kazimierz Marcinkiewicz

MARSZAŁEK SEJMU RP
Marek Jurek

MARSZAŁEK SENATU RP
Bogdan BorusewiczPETYCJAKrajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców wsparta przez uczestników "Protestu" odbytego w dniu 29 kwietnia 2006 r. w Grodzisku Mazowieckim


Społeczna funkcja Państwa zdeterminowana jest relacją wobec podstawowej wspólnoty społecznej jaką jest rodzina. O warunkach życia rodziny stanowią nie tylko wysiłki osób odpowiedzialnych bezpośrednio za codzienny byt tej wspólnoty. Zdecydowany wpływ na warunki , w jakich żyją rodziny, ma polityka społeczno- ekonomiczna władzy, tak ustawodawczej jak i wykonawczej, zwłaszcza gdy większość obywateli nie jest wystarczająco zamożna, aby funkcjonować niezależnie od tej polityki. Rozmiar problemu spółdzielczości mieszkaniowej i jego znaczenie zdaje się mieć dość powszechne znaczenie tak wśród obywateli jak i wśród większości rządzących Państwem. Jednak analizując postęp zmian w tej dziedzinie życia społecznego możemy śmiało wyrazić opinię, iż składane od piętnastu lat deklaracje i obietnice , tylko w niewielkiej części są wprowadzane w życie.

Z tego powodu doszło do sytuacji, kompromitującej rządzących.
Polska spółdzielczość mieszkaniowa pozostawiona w stanie nakreślonym i utrwalonym w systemie komunistycznym dobrze się ma w nowym systemie.
Jej wpływowi stratedzy ustawowo umocowani i tolerowani w demokratycznym Państwie stali się, bądź przy cichej zgodzie kolejnych politycznych ekip stają się, właścicielami olbrzymiego majątku . Majątku , którego stopniowo pozbawiają , faktycznych właścicieli jakimi są spółdzielcy.
Dlatego występując w imieniu wielkiej rzeszy pozbawionych wpływu na zarządzanie swoją własnością spółdzielców żądamy:


1- W trybie nadzwyczajnym uchwalenia przez Parlament Prawa Spółdzielni i Spółdzielców Mieszkaniowych.

2- Ustawowe uwłaszczenie mieszkań spółdzielczych.

3- Ustawowe wprowadzenie ułatwień w podziale spółdzielni mieszkaniowych .

4- Uchwalenie przepisów umożliwiających przeprowadzanie kontroli przez NIK w spółdzielniach mieszkaniowych.

5- Wprowadzenie korzystnego dla spółdzielcy ustawowego rozwiązania kwestii w spłacie starych sprzed 1992 r. kredytów mieszkaniowych

6- Powołanie nowego podsekretarza stanu w ministerstwie budownictwa ds./ spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych .

7- Wydania przez Ministra Sprawiedliwości przepisów nakazującym Prokuraturom w kraju sporządzania aktów oskarżenia wobec władz spółdzielni, które świadomie stosują represje i dyskryminację w stosunku do mających odmienne zdanie członków zarządzanej przez nich spółdzielni.

8- Wydania przez Ministra Spraw Wewnętrznych rozporządzenia nakazującego swoim podwładnym uruchomienia szczególnych działań wobec sygnałów świadczących o funkcjonowaniu lokalnych układów korupcyjnych na terenie spółdzielni mieszkaniowych.


Andrzej Krzyżański - Prezes KZLiS
Powrót do góry
danSA
GośćPostWysłany: Pią Maj 12, 2006 7:26:53    Temat postu: oddłużenia Odpowiedz z cytatem

musimy niezłocznie podjąć działania zawarte w Petycji dot. spłaty kredytów mieszkaniowych sprzed 1992r.
Czy mamy być gorsi od rolników?,bo oni podjęli już działania dla oddłużenia z kredytów [dzisiejsza prasa] i prace trwają w Komisji.
Powrót do góry
danSA
GośćPostWysłany: Pią Maj 12, 2006 7:40:14    Temat postu: c.d dzialań Odpowiedz z cytatem

Samoobrona chce oddłużyć rolników
"Gazeta Wyborcza": Za dwa tygodnie ustawą o oddłużeniu rolników zajmą się sejmowe komisje. Są w nich zadłużeni ludzie Samoobrony.
O tym, że Samoobrona chce oddłużyć wszystkich rolników, mówił gazecie kilka dni temu poseł tego klubu Tadeusz Dębicki. To jeden z bohaterów afery ze straszeniem komornika ministrem Zbigniewem Ziobro.

Prace nad ustawą oddłużeniową ruszą pełną parą w Sejmie już za dwa tygodnie. Zajmie się tym podkomisja ds. finansowania restrukturyzacji wsi. W podkomisji jest Danuta Hojarska, która ma 200 tys. długów i zajęte przez komornika uposażenie poselskie, oraz właśnie Dębicki.REKLAMA Czytaj dalej


Szef podkomisji Szymon Giżyński z PiS: - Potwierdzam, że będzie dyskusja o oddłużeniu. Czekamy jeszcze na opinię z agencji rolnych i banków. Chcemy wiedzieć, ile jest tych długów.

Według szacunków banków i agencji rolnych długi rolników z lat 1990-99 mogą wynosić ponad 1 mld zł. Ale Szymon Giżyński zastrzega: - Będę stał na straży, aby w projekcie nie było populizmu i prywaty. Jest niebezpieczeństwo, że posłowie Samoobrony będą tę ustawę "robić pod siebie".

Poseł PiS twierdzi również, że pomysł oddłużenia rolników wyszedł nie tylko z Samoobrony, ale i z Platformy Obywatelskiej. Jakub Rutnicki, członek podkomisji z PO: - Pierwsze słyszę, byśmy zgłaszali takie pomysły.

Obawy o to, że posłowie Samoobrony będą próbowali przepchnąć w Sejmie ustawy, które pomogą im pozbyć się długów, ma też Cezary Grabarczyk z PO, szef komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Inna ustawa, na której mogą skorzystać zadłużeni posłowie Samoobrony, to ustawa o upadłości konsumenckiej, która lada dzień wejdzie pod obrady Sejmu. Pozwoli ona bankrutować osobom prywatnym, które dzięki temu lżej odczują skutki spłacania długów. Będą mogły np. spłacać je w mniejszych ratach.

Posłowie Samoobrony przyznają, że ta ustawa też im pasuje. Poseł Bernard Ptak z Samoobrony powiedział "Gazecie Wyborczej", że bardzo chętnie zbankrutuje, bo nawet nie pamięta, ile ma długów. Co prawda Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - jak ujawniła gazeta tydzień temu - umorzyła mu 300 tys. zł, ale Ptak znów ma problem. Po ostatnim artykule "GW" agencja stwierdziła, że skoro ma on wysokie uposażenie poselskie, to powinien znów spłacać zadłużenie.

Dwa tygodnie temu gazeta napisała, że co piąty poseł Samoobrony ma na głowie komornika.
Powrót do góry
spółdzielca
GośćPostWysłany: Pią Cze 16, 2006 8:59:45    Temat postu: c.d. trudnego uwłaszczenia Odpowiedz z cytatem

W dzisiejszej Gazecie Prawnej znów nowości o walce z uwłaszczeniem sp-ców.Nie odpuszczają,ale żądają i to nizłą kasę,kto tak naprawdę nam pomaga a kto przeszkadza.Poczytajcie sobie :
SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE SPRZECZNE PROJEKTY USTAW
Lokale na własność już za kilkadziesiąt złotych


Na wniosek wicepremiera Romana Giertycha z porządku obrad rządu został zdjęty projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – dowiedziała się nieoficjalnie Gazeta Prawna. LPR chce wnieść własny projekt, który umożliwi spółdzielcom nabycie mieszkania na własność nawet za kilkadziesiąt złotych.Jak dowiedziała się Gazeta Prawna, na wniosek wicepremiera Romana Giertycha z porządku obrad ostatniego posiedzenia rządu został zdjęty projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. LPR chce przeforsować własny projekt.

Do Sejmu trafiło już kilka projektów nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd ma też własny projekt, który miał być rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Rządowe zmiany odnoszą się głównie do przepisów, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach w 2005 roku (z 20 kwietnia i 12 grudnia). Dotyczą one m.in. zasad podwyższania opłat, uregulowania kwestii hipoteki po podziale nieruchomości.
Rząd chce, aby o podwyżce opłat związanych z utrzymaniem i eksploatacją lokalu oraz utrzymaniem nieruchomości wspólnych, spółdzielnia była zobowiązana zawiadomić lokatorów mieszkań spółdzielczych, nie później niż na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego – tak jak przewidują to przepisy w ustawie o ochronie praw lokatorów (...). Jeśli spółdzielnia zamierzałaby podnieść opłaty od 1 listopada, decyzja o podwyżce powinna dotrzeć do zainteresowanych najpóźniej do 31 lipca. Spółdzielcy mieliby dwa miesiące od otrzymania zawiadomienia na zakwestionowanie podwyżki przed sądem.

Projekt przewiduje, że w razie podziału nieruchomości stanowiącej własność spółdzielni, a polegającego na ustanowieniu własności choćby jednego lokalu na rzecz osoby innej niż spółdzielnia, hipoteka obciążająca nieruchomość, zabezpieczająca kredyt (z którego środki finansowe przeznaczono na potrzeby tej nieruchomości) obciąży wszystkie nieruchomości utworzone przez podział. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak kwestia przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo albo w odrębną własność. Projekt utrzymuje dotychczasową zasadę, zgodnie z którą członek spółdzielni przy przekształceniu spółdzielczego prawa lokatorskiego może liczyć na 50-proc. bonifikatę. Liczona jest ona od wartości pomocy uzyskanej przez spółdzielnię ze środków publicznych, zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu. Przykładowo, jeżeli wartość lokalu wynosi 120 tys. zł, a z tego 60 tys. to wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, to spółdzielca za przekształcenie zapłaci 50 proc. z pozostałych 60 tys. (jest to zwaloryzowana kwota pomocy), czyli 30 tys. złotych.


Z WYROKU TK

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 29 maja 2001 r. uznał za niedopuszczalne konstytucyjnie narzucenie spółdzielniom mieszkaniowym obowiązku zbywania lokali mieszkalnych za kwotę ustaloną przez ustawodawcę (chodziło o 3 proc. aktualnej wartości rynkowej prawa własności lokalu). Uzasadnił to naruszeniem konstytucyjnej zasady ochrony własności.


Sygn. K 5/01, OTK ZU nr 4/2001, poz. 87

Nowością będzie możliwość zawierania w statutach spółdzielni jeszcze korzystniejszych zasad ustalania bonifikat przy wykupie mieszkań. Tymczasem Liga Polskich Rodzin chce, aby kwoty pomocy państwa nie waloryzować, lecz żeby spółdzielcy spłacali ją w wartości nominalnej. W praktyce może to oznaczać, że za przekształcenie spółdzielcy mogą zapłacić tylko kilkadziesiąt złotych. Gabriela Masłowska, autorka projektu LPR, uzasadnia wprowadzenie takich zasad tym, że spółdzielnie bezprawnie pobierają opłaty przy przekształceniu prawa lokatorskiego we własnościowe. Powołuje się ona na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku, w którym TK stwierdził, że spółdzielnia jako osoba prawna nie może zarabiać kosztem swoich członków jako osób fizycznych.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SM - forum polskich spółdzielców mieszkaniowych, członków wspólnot mieszkaniowych Strona Główna -> Z życia KZLIS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel

Administrator Forum Spółdzielnie Mieszkaniowe
[z adresu e-mail usuń 2x DUŻE LITERY "USUŃTO"]